Ślub cywilny: wszystko, co warto o nim wiedzieć

Mateusz Nowak
10.09.2018

Coraz więcej młodych ludzi świadomie rezygnuje z tradycyjnego ślubu kościelnego, decydując się wyłącznie na uroczystość urzędową. Powody są różne: ateizm, brak możliwości zawarcia małżeństwa przed ołtarzem, niechęć do instytucji kościelnej, a często także pieniądze. Ślub cywilny jest po prostu o wiele tańszym rozwiązaniem, stąd jego rosnąca popularność. W tym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Goście

Podczas ślubu cywilnego wymagana jest wyłącznie obecność małżonków oraz świadków z obojga stron. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, by zaprosić również gości. Warto jednak wcześniej zorientować się, jak pojemną salą dysponuje lokalny USC. Może się bowiem okazać, że zaproszenie np. 80 osób będzie fizycznie niemożliwe.

Gdzie?

Od kilku lat nie ma już obowiązku brania ślubu cywilnego w urzędzie. Obecnie przyszli małżonkowie mogą zażyczyć sobie zorganizowania uroczystości w tzw. plenerze, czyli w praktycznie dowolnym miejscu, które gwarantuje odpowiedni poziom powagi i bezpieczeństwa. Może to być las, łąka, prywatny dom, sala weselna, punkt widokowy etc. Za taką przyjemność trzeba jednak dodatkowo zapłacić, o czym przeczytasz za chwilę.

Koszty

Jeśli zdecydujesz się zawrzeć związek małżeński w USC, to koszt wynosi jedynie 84 złote. Sama uroczystość jest bezpłatna, natomiast opłacie podlega wydanie aktu zawarcia małżeństwa. Do tego trzeba doliczyć koszt oprawy muzycznej (do 100 złotych), co jednak nie jest obowiązkowe.

Jeśli wolisz ślub w plenerze, to poniesiesz dodatkową opłatę w wysokości 1000 złotych. Trzeba do tego doliczyć transport urzędnika na miejsce.

Jakie dokumenty są wymagane?

Bardzo ważne jest to, że wszystkie wymagane dokumenty należy dostarczyć do USC w dniu ustalania daty ślubu. Nie może to nastąpić później niż na 31 dni przed planowaną uroczystością. Co musisz zabrać ze sobą?

  • Dowód osobisty
  • Skrócony akt urodzenia (jeśli Ty lub narzeczony nie urodziliście się w Polsce),
  • Skrócony odpis aktu zgonu byłego męża/byłej żony – dotyczy oczywiście tylko wdowców

Przebieg uroczystości

Ślub cywilny jest znacznie krótszy niż kościelny. Zwykle cała uroczystość trwa kilkanaście minut, maksymalnie 20. Narzeczeni i świadkowie powinni zjawić się w urzędzie pół godziny wcześniej. Samo zawarcie aktu małżeństwa ma mocno oficjalny charakter, choć wiele zależy tutaj od empatii urzędnika. Zdarzają się piękne życzenia czy zabawne przemowy – prowadzący uroczystość nie może jednak igrać z powagą urzędu.

Podczas ślubu cywilnego małżonkowie wymieniają się obrączkami, mogą się oczywiście pocałować, składają też świecką przysięgę małżeńską. Po przekazaniu aktu zawarcia małżeństwa, uroczystość dobiega końca. W większości USC niemile widziane jest późniejsze sypanie ryżem czy rzucanie monetami na szczęście.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie