Wasze idealne wesele. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru miejsca zaślubin

Maciej Piwowski
25.01.2016

Może zabrzmi to nieco dziwnie, ale najważniejszym składnikiem idealnego wesela jesteście wy sami, drodzy młodzi i zakochani w sobie po uszy przyszli nowożeńcy. Cała reszta to, wchodząc w analogie kulinarne, tylko przyprawy dodające smaku. Jak zatem „doprawić” uroczystość weselną, by nie skończyła się ona niestrawnością dla przybyłych gości?

Dojazd i lokalizacja – miasto czy za miastem?

W tym przypadku obydwie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeśli zależy nam na jak najszybszym przetransportowaniu gości z kościoła / urzędu na miejsce, w którym będzie odbywać się uroczystość weselna – wybierzmy salę w mieście. Jeśli bardziej cenimy niepowtarzalną atmosferę, okoliczności przyrody, rozmach całego przedsięwzięcia – wybierzmy się za miasto. Najlepsze domy weselne w Polsce, takie jak np. Dwór Chotynia warte są nieco dłuższej podróży samochodem. Ich oferta po wielokroć rekompensuje tę niewielką w sumie niedogodność.

Wielkość sali weselnej

Idealnie jest, jeśli pojemność sali odpowiada faktycznej liczbie przybyłych gości. Nie ma bowiem nic gorszego od ogromnej sali, w której bawią się jakieś smutne niedobitki uczestników naszej uroczystości. Niektórzy twierdzą nawet, że zbyt mała sala w stosunku do obsady wesela jest wręcz atutem, ponieważ będzie ona wyglądać niezwykle spektakularnie na filmach i zdjęciach, które pozostaną po imprezie. Warto szukać obiektów, które mają w swojej ofercie szerszy wybór wielkości sal.

Klimatyzacja / ogrzewanie

O ile ogrzewanie jest w naszej strefie klimatycznej czymś absolutnie normalnym, to klimatyzacja często uważana jest za niepotrzebną fanaberię. Wybierając dom weselny koniecznie zwróćmy uwagę na te dwa elementy (oczywiście w zależności od tego, o jakiej porze roku będzie odbywała się uroczystość). Zadbajmy o to, by tym, co rozgrzewa gości była wyłącznie fantastyczna zabawa, a nie rozregulowane ogrzewanie czy niesprawna klimatyzacja.

Koszt wynajęcia sali

Podpisując każdą umowę, nie tylko tę na wynajęcie sali weselnej, należy zwracać uwagę na szczegóły, gwiazdki i podchwytliwe sformułowania. Żądajmy konkretnego wyszczególnienia usług wchodzących w skład opłaty za wynajem. Ukryte koszty, za które przyjdzie na zapłacić po weselu, mogą skutecznie popsuć nam humor.

Kuchnia

Standardem jest bardzo szerokie menu, pozwalające wybrać naprawdę to, co przypadnie wszystkim do gustu. Zadbajmy także o gości, którzy z różnych powodów (zdrowotnych czy światopoglądowych) wymagają pod tym względem specjalnego traktowania. Pytajmy o możliwość zamawiania dań wegetariańskich, wegańskich czy np. bezglutenowych.

Nocleg

Po całonocnej imprezie przychodzi moment, gdy wszyscy solidarnie padają z nóg. Szukając idealnego miejsca na wesele, zwróćmy uwagę także na ten aspekt. Zadbajmy, by nikt z gości nie został w tym dniu bez noclegu.

Znalezienie domu weselnego, który w stu procentach spełnia wszystkie wyżej wymienione założenia, nie jest zadaniem łatwym. Dodatkową trudnością jest to, że nawet jeśli uda się nam upolować jakąś fantastyczną ofertę, to okazuje się, że znajduje się ona na drugim końcu Polski. W najlepszej sytuacji wydają się być mieszkańcy Warszawy i okolic. O ich uwagę i portfele walczy bowiem cała armia najprzeróżniejszych domów, a nawet pałaców weselnych.

Świetnym przykładem może być wspomniany już wcześniej Dwór Chotynia. Wystarczy przejechać zaledwie godzinę drogi od granic Warszawy, by znaleźć się w miejscu, które oczarowuje swoim niepowtarzalnym klimatem.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.