Wybór druhny: trudna decyzja, przed jaką staje prawie każda panna młoda

Maciej Piwowski
31.10.2018

Polskie tradycje ślubne coraz częściej mieszają się ze zwyczajami zapożyczonymi z kultury zachodniej, zwłaszcza amerykańskiej. Dziś nikogo nie dziwi już, że panna młoda chce mieć u swego boku nie tylko świadkową, ale też druhnę. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które zdejmuje z głowy przyszłej mężatki wiele stresujących obowiązków. Jednak już sam wybór druhny nie musi być wcale takim prostym zadaniem.

Kogo poprosić?

Naturalnym wyborem wydaje się być najlepsza przyjaciółka. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy masz kilka świetnych kumpelek i nie chcesz żadnej z nich urazić? Możesz iść na całość i poprosić je wszystkie o to, by były Twoimi druhnami.

Druhną może zostać też kobieta z Twojej rodziny. Oczywiście pod warunkiem, że masz z nią naprawdę dobry kontakt i nie poprosisz jej o pomoc tylko dlatego, że tak „wypada”. Jeśli nie utrzymujesz bliskich relacji z kuzynkami, nie rób niczego na siłę. W takiej sytuacji zawsze lepiej będzie skorzystać z pomocy przyjaciółki.

Druhna nie musi być kobietą!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomocy w czasie uroczystości ślubnej i wesela udzielał Ci mężczyzna. Drużba nie jest wcale zarezerwowany tylko dla pana młodego. Jeśli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz liczyć na wsparcie innej kobiety, nie wahaj się poprosić o to przyjaciela czy serdecznego kuzyna. Oczywiście pod warunkiem, że nie został już „zaklepany” przez Twojego przyszłego męża.

Jakie obowiązki spoczywają na druhnie?

Rolą druhny jest przede wszystkim wspieranie panny młodej w tym wyjątkowo stresującym dla niej dniu. Druhna musi towarzyszyć przyszłej mężatce na każdym kroku i to już od wczesnego rana. Wspólnie pójdziecie do kosmetyczki i fryzjera, następnie druhna powinna Ci pomóc założyć sukienkę. Na tym jej obowiązki się nie kończą.

Druhna czuwa przy pannie młodej w kościele lub w urzędzie, pomaga przyjmować prezenty, a później jest do dyspozycji młodej mężatki podczas zabawy weselnej. Z tego powodu powinna zachować trzeźwość umysłu, co jednak wcale nie oznacza, że nie może się bawić.

Czy druhna nie wyręcza świadkowej?

Oczywiście może być tak, że świadkowa będzie pełnić jednocześnie rolę druhny. Taki układ sprawdza się w sytuacji, gdy możesz liczyć na pomoc świadkowej przez cały dzień. Jeśli jednak świadkowa przyjedzie dopiero na samą uroczystość, bo np. mieszka w innym mieście, to zdecydowanie warto pomyśleć o skorzystaniu z „usług” druhny.

Wybór druhny to także idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie wiesz, kogo poprosić na świadkową. Jeśli masz kilka serdecznych przyjaciółek i nie chcesz sprawić żadnej z nich przykrości, zastosuj prosty fortel. Jedną poproś o świadkowanie, pozostałym natomiast przydziel rolę druhen.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie