Wyjaśniamy czym są śluby humanistyczne

Mateusz Nowak
21.04.2020

Śluby humanistyczne są bardzo popularne na zachodzie, a w niektórych krajach ich liczba dorównuje nawet ślubom kościelnym. Tymczasem w Polsce, chociaż coraz więcej par się na nie decyduje wciąż wiele osób nawet o takiej możliwości nie słyszało, a zapraszając gości na takie wydarzenie musisz przygotować się na uśmiech niezrozumienia.

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest alternatywą wobec ślubów religijnych. Wybiera go wiele osób, które nie są wierzące, jednak marzą o czymś innym niż często bezosobowy ślub cywilny. Ważne jest, że ślub humanistyczny w Polsce nie ma żadnych skutków prawnych, a tylko charakter symboliczny. Dlatego często poprzedzony jest wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego kilka dni wcześniej, w gronie najbliższych.

Kto może udzielić ślubu humanistycznego?

Nie ma tu żadnych reguł. Ślubu humanistycznego może udzielić np. bliska Wam osoba. Warto wybrać kogoś, kto świetnie daje sobie radę w wystąpieniach publicznych. Możecie też wynająć specjalnego mistrza ceremonii. To bardzo dobre rozwiązanie, bo oprócz samego udzielenia ślubu, pomoże Wam też w jego organizacji i podzieli się swoim doświadczeniem.

Jaki może być ślub humanistyczny?

Jaki tylko sobie wymarzycie! Możecie napisać własne przysięgi i wypowiedzieć je w dowolnie wybranym przez Was miejscu. Największą zaletą ślubu humanistycznego jest jego indywidualny charakter. Ceremonia jest tworzona przez Was i mistrza ceremonii, tak żeby dopasować ją do Waszych upodobań. Najczęściej na miejsce ślubu humanistycznego wybierany jest ogród restauracji, w której odbędzie się wesele. Jednak tak naprawdę ogranicza Was tylko wyobraźnia. Pobrać możecie się nad brzegiem morza, w środku lasu, na szczycie góry… gdziekolwiek poniesie Was serce.

Dla kogo ślub humanistyczny?

Dla osób otwartych, śmiałych, nieszablonowych, które mają własną wizję tego najważniejszego dnia i nie tolerują kompromisów.

Artykuł został przygotowany w ramach współpracy z Restauracją Leśniczówka - Dworek Weselny z Wodzisławia Śląskiego.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.