Błędy w pielęgnacji włosów – 6 rzeczy, które je niszczą

Jerzy Biernacki
20.08.2020

Wypadające, zniszczone włosy, przetłuszczająca się skóra głowy czy rozdwojone końcówki mogą być efektem różnych schorzeń i niedoborów substancji niezbędnych dla utrzymania dobrej kondycji organizmu, choć tak naprawdę najczęściej wynikają z podstawowych błędów w pielęgnacji włosów. Wśród nich można wyróżnić błędy dotyczące wyboru kosmetyków, ale również czynności (zwłaszcza w zakresie stylizacji fryzury), przyczyniających się do powstawania uszkodzeń mechanicznych na końcach i na długości włosów. W jaki sposób zidentyfikować poszczególne błędy i jak je naprawić, by pielęgnacja kompleksowa włosów przynosiła pożądane efekty? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Pielęgnacja włosów i pielęgnacja skóry głowy to nie to samo!

Podstawowe problemy pielęgnacyjne włosów wynikają często z błędu, jakim jest niedopasowanie właściwości kosmetyków do konkretnych potrzeb włosów i skóry głowy. Warto kierować się w tej kwestii podstawową zasadą, która mówi o tym, że zawsze dobieramy szampon (jako produkt myjący) do kondycji skóry głowy, natomiast odżywkę lub maskę – do kondycji włosów. Najpowszechniej występującym problemem jest sytuacja, w której skóra głowy przetłuszcza się, a włosy na długości są suche, sztywne, a niekiedy nawet – połamane i rozdwojone na końcach. W takim przypadku należy postawić na szampon do włosów przetłuszczających się (przy czym, ze względu na jego silne działanie, warto pilnować by miał on kontakt jedynie ze skórą głowy, a nie z końcówkami włosów) oraz na odżywkę regenerującą, nawilżającą i natłuszczającą, którą nakłada się wówczas tylko na długość włosów – od ucha w dół, tak, aby ciężka formuła nie znalazła się na skórze głowy.

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Zadbaj o dietę!

Drugi błąd, którego włosy nie są w stanie wybaczyć, to zapominanie o dbałości o dietę i dostarczanie do organizmu składników wpływających na stan skóry, włosów i paznokci. Tymi składnikami są m.in. witaminy z grupy B, witamina C oraz cynk. Jadłospis nieuwzględniający takich produktów, jak ryby, orzechy, pestki, nasiona, surowe kakao, zdrowe tłuszcze czy ryby, a jednocześnie wypełniony przetworzoną żywnością, szybko „odbije się” na stanie włosów. Aby tego uniknąć, można włączyć do diety wymienione wyżej produkty (warto tak naprawdę spożywać je na co dzień) lub zdecydować się na suplementację takich składników. Jednym z najczęściej polecanych produktów w tej kategorii jest Merz Spezial Dragees suplement diety, który oprócz cynku i witamin z grupy B zawiera również biotynę, witaminę A i kwas foliowy. Taki skład sprawia, że preparat zadziała kompleksowo i poprawi nie tylko kondycję włosów, ale również skóry i paznokci.

Zniszczone włosy a uszkodzenia mechaniczne

Trzeci błąd w pielęgnacji włosów, który popełniany jest najczęściej nieświadomie, to przyczynianie się do powstawania uszkodzeń mechanicznych włosów. Chodzi tu m.in. o takie czynności, jak:

  • czesanie włosów „na mokro” (są wówczas bardziej podatne na uszkodzenia);
  • szarpanie włosów podczas czesania oraz rozczesywanie „od nasady” (czesanie powinno się rozpoczynać od końcówek i stopniowo postępować ku górze – czyli nasadzie włosów);
  • spanie w rozpuszczonych włosach (są wówczas narażone na naciąganie, rozrywanie i przygniatanie – najlepszą fryzurą do spania jest luźny warkocz lub koczek);
  • noszenie ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów, wzmagających efekt elektryzowania się włosów (elektryzowanie z kolei przyczynia się do częstszego łamania włosów).

Wszystkie wymienione wyżej elementy skutkują powstawaniem uszkodzeń mechanicznych – rozdwojenia końcówek, urywania pojedynczych włosów czy wręcz osłabieniem cebulek, a tym samym – wypadaniem włosów. Delikatne czesanie, spanie w warkoczu czy zapobieganie elektryzowaniu się włosów sprawi, że ich kondycja z pewnością ulegnie poprawie.

Prawidłowa pielęgnacja włosów nie może obyć się bez równowagi PEH

Czwarty błąd w pielęgnacji włosów to wybieranie kosmetyków „na chybił-trafił”. Każde włosy potrzebują bowiem trzech elementów: nawilżających humektantów, emolientów zapobiegających utracie wody z włosa oraz odbudowujących protein. Składniki te należy dostarczać włosom w różnych proporcjach. Emolienty (oleje i masła) powinny stanowić największą część pielęgnacji, a humektanty (aloes, gliceryna) oraz proteiny (jedwabne, roślinne – w tym owsiane) – mniejszą. Warto poświęcić kilka chwil w sklepie na odczytanie składów i wybrać takie kosmetyki, które zawierają wymienione wyżej substancje. Skomponowanie własnej równowagi PEH może zająć kilka dni lub tygodni, jednak efekt nawilżonych, gładkich i mocnych włosów z pewnością jest tego wart!

„Spalone” włosy jako efekt niewłaściwej koloryzacji

Piąty, popularny błąd w pielęgnacji włosów to stosowanie agresywnej koloryzacji. Każda z nas marzy o lśniącej, żywej i błyszczącej barwie włosów, choć nie u każdej z nas domowa koloryzacja sprawdzi się najlepiej. Odradzamy ją zwłaszcza osobom, które planują rozjaśniać włosy – lepiej będzie, jeśli taki zabieg wykona wykwalifikowany fryzjer. Rozjaśnianie to nic innego, jak proces wytrawiania włosa z pigmentów (których cząsteczki wypełniają wnętrze włosa). Bez odpowiedniego przygotowania można doprowadzić do „spalenia włosów”, a nawet do złamań na ich długości. Błąd związany z koloryzacją to również nakładanie farby nie tylko na odrost, ale również na długość włosów. Jeśli farbujemy włosy w domu i za każdym razem „przeciągamy” mieszankę z odrostów na całe włosy, to jest to prosta droga do całkowitego zniszczenia fryzury.

W codziennej pielęgnacji włosów nie można pominąć zabezpieczania końcówek

Szósty błąd, przynoszący niepożądane efekty zwłaszcza u posiadaczek długich włosów, to brak zabezpieczania końcówek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jak to zrobić? Wystarczy zaopatrzyć się w przeznaczone do tego celu serum do włosów (czysty olejek również spełni tę funkcję) i zarówno przed suszeniem mokrych włosów, jak i przed wyjściem z domu – wcierać odrobinę produktu w końcówki. To sprawi, że będą one uodpornione na rozdwajanie się na skutek kontaktu z ubraniami, pocieranie o ramiona, czesanie czy oddziaływanie wysokiej temperatury.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie