Botoks, czyli walka o młodość

Mateusz Nowak
28.12.2015

Młodość to stan, w którym każdy z nas chciałby pozostać jak najdłużej. Niestety, eliksiry młodości to wynalazki jedynie z bajek, natomiast w prawdziwym życiu czas nieuchronnie płynie i nas zmienia. Jedną z pierwszych oznak starzenia się naszej skóry są zmarszczki – mogą pojawiać się na czole, wokół oczu, ust czy na szyi. Naprzeciw potrzebom wychodzi medycyna estetyczna, która oferuje szereg zabiegów mających choć trochę złagodzić procesy starzenia się skóry. Do najpopularniejszej metody usuwania zmarszczek należy botoks. Czym jest botoks? Na czym polega jego aplikacja? Jakie daje efekty? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest botoks i jak działa?

Botoks, nazywany również toksyną botulinową czy jadem kiełbasianym, to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania zmarszczek mimicznych górnych partii twarzy, czyli kurzych łapek, zmarszczek palacza i tak zwanej lwiej zmarszczki, czyli bruzdy pomiędzy brwiami. Zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej dawki botoksu w konkretne partie twarzy. Trwa mniej więcej od 10 do 30 minut i wykonuje się go bez znieczulenia. Odpowiednio przeszkolony lekarz jest w stanie wykonać go całkowicie bezboleśnie, tak że można wrócić do normalnego funkcjonowania niemalże zaraz po zabiegu. Oczywiście, jak każda ingerencja w organizm, również wstrzyknięcie botoksu może spowodować pewne skutki uboczne. Do najczęstszych zaliczamy powstanie opuchlizny i niewielkiego siniaka w miejscu nakłucia. Znika on jednak dość szybko, ponadto istnieje możliwość ukrycia go pod makijażem.

A jak działa botox? Otóż, jego zadaniem jest zablokowanie impulsów nerwowych do wybranych tkanek mięśniowych, dzięki czemu mięśnie mimiczne nie pracują, a co za tym idzie, nie powstają zmarszczki wywołane ich długotrwałą pracą. Badania wykazują, że zabieg wstrzyknięcia botoksu jest całkowicie bezpieczny i pozwala zredukować aż 90% zmarszczek. Pierwsze wygładzenie zmarszczek można zaobserwować już po kilku dniach, natomiast całkowity efekt widoczny jest po około tygodniu. Zmiany są zadowalające i długotrwałe, ale zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać, by efekty nie zniknęły. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania botoksu, jest ich kilka, są to między innymi: ciąża, choroby mięśni, układu nerwowego oraz sercowego, a także choroba Alzheimera. Wbrew pozorom, nie jest to zabieg zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. Obecnie chętnie korzysta z niego coraz więcej mężczyzn.

Gdzie można wykonać botoks?

Osobami uprawnionymi do wstrzyknięcia botoxu są chirurdzy plastyczni, chirurdzy wyspecjalizowani w medycynie estetycznej oraz dermatolodzy. Aby dobrze wykonać taki zabieg, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, dlatego nie jest to zajęcie dla kosmetyczek. Najlepiej więc skorzystać z usług kliniki oferującej różne zabiegi medycyny estetycznej. Oczywiście najwięcej tego typu punktów znajdziemy w stolicy. By znaleźć odpowiednią klinikę, warto przeszukać Internet pod hasłem: „botoks Warszawa” czy też „botox Warszawa”. Znajdziemy nie tylko oferty klinik medycyny estetycznej, ale również ceny usługi i opinie użytkowników.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie