Chcesz mieć piękne paznokcie bez wydawania fortuny na kosmetyczkę? Unikaj tych popularnych błędów

Maciej Piwowski
10.09.2018

Stan dłoni wiele mówi o ich właścicielu, ale też o kondycji całego organizmu. Dlatego każda z nas chce mieć zadbane paznokcie, nie tylko przy okazji wielkiego wyjścia. Regularne wizyty u kosmetyczki są oczywiście podstawą, jednak największy wpływ na wygląd paznokci mają Twoje codzienne rytuały. W tym poradniku wymieniamy niewinne błędy, przez które paznokcie szybko się niszczą i później wymagają zaawansowanej renowacji.

Otwieranie puszki

Też tak robisz? Powinnaś od razu zerwać z tym nawykiem. Otwieranie puszki paznokciem źle wpływa na stan płytki, a nawet może skutkować jej złamaniem. Do otwierania puszek używaj kozika (małego noża), ewentualnie pomóż sobie widelcem czy nożem albo pilnikiem.

Długie kąpiele w wannie

Są bardzo przyjemne, zwłaszcza po ciężkim dniu, ale niestety nie służą paznokciom. Ta część dłoni źle reaguje na długotrwały kontakt z wodą i dodanymi do niej detergentami znajdującymi się w żelach i mydłach. Jeśli nie chcesz zrezygnować z długich kąpieli, to przynajmniej staraj się trzymać dłonie na wierzchu.

Regularne nakładanie hybrydy

Manicure hybrydowy jest bardzo efektowny i większość z nas ma taki zabieg na swoim koncie. Pamiętaj jednak, że naświetlanie płytki paznokcia nie pozostaje bez wpływu na jej kondycję. Mało tego, naukowcy udowodnili, że ten zabieg może zwiększać ryzyko zachorowania na czerniaka. Hybryda tak, ale tylko na specjalne okazje!

Piłowanie na mokro

To popularny, ale bardzo szkodliwy nawyk. Naprawdę warto poczekać chwilę, aż paznokcie dobrze wyschną i dopiero wtedy zabrać się za ich piłowanie. Robiąc to na mokro ryzykujesz nawet rozdwojenie płytki paznokcia.

Obgryzanie

Wspominamy o tym pro forma, bo chyba nie musimy Cię przekonywać, że obgryzanie paznokci jest okropnym nawykiem, który bardzo niszczy Twoje dłonie. Jeśli z jakichś powodów wciąż to robisz, to albo zacznij ćwiczyć silną wolę, albo zastosuj specjalne środki zniechęcające do obgryzania (dostępne w każdej aptece).

Złe odżywianie

Być może o tym nie wiesz, ale dieta ma ogromny wpływ na stan paznokci. Powinna być bogata w produkty roślinne, które są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, biotyny, witamin oraz cynku. Ze swojej diety wyklucz natomiast tłuste dania, w szczególności fast foody oraz słodycze.

Jeśli uda Ci się zastosować do tych wszystkich rad, to w końcu zauważysz, że Twoje paznokcie są naturalnie piękne i wcale nie potrzebują regularnego poddawania ich drogim zabiegom kosmetycznym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.