Co osłabia Twoje włosy? Najbardziej szkodliwe nawyki

Mateusz Nowak
01.10.2021

Jeśli masz już serdecznie dość widoku włosów w odpływie wanny, na poduszce i na podłodze w łazience, to zanim sięgniesz po drogie kosmetyki pielęgnacyjne czy udasz się na zabieg wzmacniający powinnaś dobrze przemyśleć, czy aby sama nie wyrządzasz swoim pasmom krzywdy. Jest wiele rzeczy osłabiających włosy, na które nie zwracamy na co dzień uwagi. W naszym poradniku wymieniamy te najbardziej szkodliwe, a przy tym powszechne nawyki.

Ciasne związywanie włosów

Mając dłuższą fryzurę oczywiście nie możesz sobie pozwolić na to, aby włosy zasłaniały Ci oczy, plątały się przy nosie itd., dlatego związujesz je np. w kucyk. I nie ma w tym nic złego, o ile nie ściągasz ich za mocno. Pamiętaj również, aby nigdy nie związywać włosów przy pomocy gumki-recepturki. Przeznaczone są do tego miękkie gumki materiałowe, ewentualnie opaski.

Kładzenie się spać z mokrymi włosami

To wyjątkowo szkodzący włosom nawyk. Jeśli regularnie kładziesz się spać z mokrą głową, to nic dziwnego, że o poranku znajdujesz na poduszce mnóstwo kosmyków. One się po prostu łamią w wyniku przekręcania się, pocierania głową o poduszkę etc. Pamiętaj więc, aby przed położeniem się spać zawsze dokładnie wysuszyć włosy, a najlepiej planować sobie mycie głowy rano lub po południu.

Suszenie suszarką

Suszarka jest bardzo przydatnym urządzeniem, zwłaszcza wtedy, gdy się spieszysz i nie masz czasu, aby pozwolić włosom wyschnąć naturalnie. Wiedz natomiast, że traktowanie pasm gorącym powietrzem bardzo je osłabia. Jeśli więc już musisz korzystać z suszarki, to zainwestuj w model z funkcją nadmuchu zimnego powietrza.

Stosowanie agresywnych kosmetyków do stylizacji

Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju żele, pianki czy szczególnie lakiery. Takie kosmetyki bardzo osłabiają włosy, a już zwłaszcza wtedy, gdy zapomnisz je zmyć pod koniec dnia. Unikaj również stosowania popularnych suchych szamponów – są super praktyczne, natomiast nie służą Twoim pasmom.

Brak ochrony przed promieniowaniem UV

Jeśli wychodzisz na dwór bez żadnego nakrycia głowy, a słońce ostro operuje na niebie, to zawsze powinnaś zabezpieczyć swoje pasma przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Służą do tego specjalne kremy i oleje do włosów, przy pomocy których możesz również efektownie wystylizować fryzurę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.