Czy można wykonać tatuaż na bliźnie?

Maciej Piwowski
08.03.2021

Tatuaż jest nie tylko formą zdobienia ciała czy wyrażania swoich emocji, przekonań i ekspresji twórczej, ale też sprytną metodą kamuflowania niedoskonałości urody. Mnóstwo osób zastanawia się, czy można wykonać tatuaż na bliźnie, zwłaszcza takiej, która jest doskonale widoczna i ewidentnie szpeci wygląd ciała. To trudny temat, co podkreślają zarówno dermatolodzy, jak i sami tatuatorzy. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czy istnieją przeciwwskazania medyczne do wykonania tatuażu na bliźnie?

Nie ma jakichś szczególnych przeciwwskazań, natomiast lekarze podkreślają, że o przykryciu blizny tatuażem można pomyśleć dopiero po około 2 latach od zabiegu operacyjnego czy rozległego skaleczenia, które skończyło się szyciem rany. Dlaczego? Ponieważ tyle czasu trwa stabilizowanie się blizny i proces regeneracji ciała. Wcześniejsze wykonanie tatuażu mogłoby skończyć się ponownym otwarciem rany.

Niezależnie od tego, czy Twoja rana się już dobrze zagoiła czy też nie, to przed udaniem się do salonu tatuażu warto odwiedzić gabinet dermatologiczny. Lekarz oceni stan skóry i samej blizny, a następnie podpowie Ci, czy wykonanie tatuażu jest w ogóle możliwe i czy nie ma tutaj przeciwwskazań natury medycznej.

Takimi przeciwskazaniami na pewno będą:

  • alergia skórna,
  • nadwrażliwość skóry,
  • infekcja,
  • atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, liszaj.

Co na to tatuatorzy?

Pracownicy salonów tatuażu przywykli już do wizyt klientów, których celem jest przykrycie nieestetycznej blizny. Wykonanie takiego zabiegu jest jak najbardziej możliwe, choć trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku. Jeśli blizna jest bardzo rozległa i głęboka, to tatuator raczej nie da gwarancji na doskonały efekt, zgodny z oczekiwaniami klientami i tym, co zostało przygotowane na kartce papieru.

Poza tym decydując się na przykrycie dużej blizny tatuażem trzeba się liczyć z ryzykiem, że dojdzie do nieprawidłowego przyjęcia się barwnika, przez co tatuaż będzie zniekształcony oraz dużo szybciej zacznie tracić swój kolor. Dlatego zawsze w takich przypadkach wskazane jest skonsultowanie się z wysokiej klasy tatuatorem, który firmuj swoje prace własnym nazwiskiem lub marką renomowanego salonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.