Czym są zmarszczki marionetki i jak im zapobiegać?

Mateusz Nowak
10.01.2024

Zmarszczki to nieodłączny element dojrzewania, by nie napisać starzenia. U jednych pojawiają się już w okolicach trzydziestki, u innych znacznie później – pewne jest natomiast, że w końcu zaczną być widoczne. Spośród wielu rodzajów zmarszczek warto bliżej przyjrzeć się tym nazywanym zmarszczkami marionetki.

Gdzie powstają te zmarszczki?

Zmarszczki marionetki to pionowe zmarszczki, które można zauważyć w kącikach ust, sięgające aż do brody. To przez nie twarz może wyglądać na smutną, zasępioną, a nawet nieprzyjazną. Głębokość zmarszczek to kwestia indywidualna – u niektórych osób przybierają one formę wyraźnych bruzd, które zdecydowanie nie dodają powabu.

Zmarszczki marionetki zaczynają się pojawiać na twarzy w okolicach 40. roku życia. Różne czynniki mają jednak wpływ na to, że mogą zacząć być widoczne znacznie wcześniej.

Co powoduje powstawanie zmarszczek marionetki?

Takie zmarszczki są czymś zupełnie naturalnym, natomiast można im również „pomóc” poprzez np. niski poziom higieny życiowej, złą dietę czy stosowanie używek.

Do powstawania zmarszczek marionetki przyczyniają się przede wszystkim:

  • Uwarunkowania genetyczne;
  • Zła dieta;
  • Palenie papierosów;
  • Nadużywanie alkoholu;
  • Stres;
  • Gwałtowne chudnięcie;
  • Niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej;
  • Naturalne procesy starzeniowe skóry;

Jak zapobiegać i niwelować zmarszczki marionetki?

Najskuteczniejsze są tutaj oczywiście profesjonalne zabiegi kosmetyczne, natomiast duży wpływ na widoczność i tempo powstawania zmarszczek marionetki mamy sami. Przede wszystkim warto zadbać o regularne stosowanie kremów z filtrem UV na twarz, również zimą.

Do codziennej pielęgnacji należy używać kremów zasobnych w retinol, witaminę E, koenzym Q10 i kwas hialuronowy.

Zaleca się picie dużych ilości wody, wczesne kładzenie się spać, pilnowanie wagi, unikanie diet-cud, postawienie na dietę warzywną, unikanie przetworzonej żywności oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Dobre efekty może przynieść również codzienne wykonywanie masażu twarzy przy pomocy własnych opuszków palców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie