Depilacja laserowa: szalenie modna, ale nie zawsze można ją wykonać

Marek Szydełko
24.07.2018

Z pewnością wielokrotnie zastanawiałaś się już, czy nie zainwestować w profesjonalną depilację laserową. Ten pomysł wraca do Twojej głowy przy okazji każdego mordowania się z maszynką lub depilatorem, czyli średnio raz w tygodniu. Depilacja laserowa rzeczywiście jest świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą sobie oszczędzić tej przykrej i czasochłonnej czynności. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze można skorzystać z tej metody. Jakie są przeciwwskazania? Wymieniamy je w naszym poradniku.

Przyjmowanie leków światłouczulających

Podczas zabiegu depilacji laserowej, jak sama nazwa wskazuje, skórę naświetla się wiązką lasera (używane są jego cztery rodzaje). Nie jest to niebezpieczne dla organizmu, ale pod warunkiem, że nie przyjmujesz leków światłouczulających. Są to m.in.:

  • Niektóre antybiotyki
  • Leki przeciwko arytmii serca
  • Leki na ciśnienie
  • Preparaty stosowane w okresie menopauzy

Co ciekawe, z poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej powinny też poczekać panie, które na co dzień piją herbatki ziołowe z dziurawcem, skrzypem polnym, nagietkiem, szałwią czy bratkiem. Okazuje się, że te rośliny także mają działanie światłouczulające. Może to doprowadzić do nieprzewidzianej reakcji organizmu oraz powstania nieestetycznych przebarwień na skórze.

Ciąża

W okresie ciąży lepiej jest wstrzymać się z wykonywaniem depilacji laserowej. Co prawda wiązka lasera nie powinna bezpośrednio zagrozić dziecku, ale sam zabieg może być dla Ciebie dość stresujący (szczególnie przeprowadzany za pierwszym razem), a nerwy nie są korzystne dla rozwoju płodu.

Miesiączka

Jeśli miałaś już zaplanowaną wizytę w gabinecie kosmetycznym w celu przeprowadzenia depilacji laserowej okolic bikini, ale niespodziewanie dostałaś miesiączki, lepiej przesuń termin. Nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonania depilacji w czasie miesiączki, co nie zmienia faktu, że sam zabieg w tym momencie z pewnością będzie dla Ciebie mało komfortowy.

Silna opalenizna

Mało kto wie, że depilacji laserowej nie wolno wykonywać krótko po powrocie z urlopu w ciepłych krajach. Świeża opalenizna jest wyraźnym przeciwwskazaniem do zabiegu (także uzyskana przy pomocy samoopalacza). Wykonanie depilacji w takim momencie skutkowałoby powstaniem brzydkich przebarwień, a nawet mogłoby wywołać podrażnienie skóry. Z wizytą w gabinecie kosmetycznym trzeba więc poczekać minimum 5-6 tygodni od powrotu z urlopu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.