Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych? Oto najważniejsze powody

Mateusz Nowak
28.07.2020

Jak większość kobiet codziennie korzystasz z różnego rodzaju kosmetyków – czy to do mycia, czy pielęgnacji, czy wreszcie makijażu. Zastanów się więc, czy aby na pewno dokładnie znasz ich skład. Jeśli nigdy nie zadałaś sobie trudu, aby przeczytać informacje na opakowaniu, to niestety, ale musisz mieć świadomość, że prawdopodobnie traktujesz swoje ciało różnego rodzaju środkami chemicznymi. Nie wszystkie są oczywiście groźne, ale dobrze wiesz, że nie ma nic lepszego niż to, co pochodzi z natury. Naturalne kosmetyki są absolutnym hitem i bez problemu kupisz je w każdej drogerii czy aptece. Dlaczego warto ich używać? Sprawdź te argumenty.

Nie uczulają

No, może nie jest to całkowicie pewne, ale jednak ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej na naturalne składniki kosmetyku jest znikome. Zawsze też dla pewności warto przetestować nowy kosmetyk – na przykład użyć go na dłoni i rano sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany, świąd, pieczenie etc. Dla bezpieczeństwa zawsze też przeczytaj skład kosmetyku, aby przekonać się, czy nie zawiera on jakieś składnika, na który jesteś uczulona – na przykład migdałów czy cytrusów.

Nie podrażniają

Kosmetyki naturalne, jak sama nazwa wskazuje, zawierają wyłącznie substancje pochodzenia roślinnego, a te są z zasady przyjazne ludzkiej skórze. Podrażnienia spowodowane użyciem takiego kosmetyku są bardzo mało prawdopodobne. Wręcz zaleca się, aby w przypadku różnych podrażnień odstawić kosmetyki drogeryjne i zastąpić je tymi z naturalnymi wyciągami roślinnymi – szczególnie dobrze pod tym względem sprawdzają się hity ostatnich lat, czyli różnego rodzaju kosmetyki konopne.

Nie zaburzają pracy gruczołów łojowych

To bardzo ważna zaleta kosmetyków naturalnych, na którą szczególną uwagę powinny zwrócić panie mające skórę tłustą lub z tendencją do przetłuszczania. Jest to efekt nadaktywności gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum. Może to być spowodowane używaniem kosmetyków drogeryjnych, zawierających detergenty oraz silne substancje oczyszczające, które przesuszają skórę. W odpowiedzi gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej łoju i koło się zamyka.

W przypadku naturalnych kosmetyków ten problem nie występuje, ponieważ mają one właściwości nawilżające, a przy tym nie tworzą na skórze nieprzepuszczalnej warstwy, jak ma to miejsce w kosmetykach zawierających silikony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.