Egzemy na dłoniach – gdzie szukać przyczyny?

Mateusz Nowak
30.01.2023

Egzemy to typowy problem skórny, który wiele osób obserwuje u siebie w okresie zimowym. Nie oznacza to natomiast, że należy przechodzić nad tym do porządku dziennego. Egzemy są nie tylko nieestetyczne, ale również obniżają codzienny komfort, powodują ból i nieprzyjemne swędzenie skóry. Na dobry początek warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź, czy egzema pojawia się u Ciebie tylko sezonowo

Jeśli obserwujesz u siebie egzemy na przykład tylko zimą, to jest wielce prawdopodobne, że Twoja skóra reaguje w ten sposób na niekorzystne czynniki pogodowe, przede wszystkim niską temperaturę i przesuszone powietrze. Spróbuj kąpieli parafinowej, regularnie stosuj kremy nawilżające i do skóry atopowej oraz chroń dłonie przed mrozem.

Zastanów się, czy nie zmieniłaś w ostatnim czasie kosmetyków i detergentów

Jeśli egzema pojawiła się niedawno i nigdy wcześniej nie miałaś tego problemu, to być może przyczyny warto poszukać w kosmetykach. Skóra może w ten sposób reagować na kontakt z jakimś uczulającym składnikiem np. mydła czy płynu do mycia naczyń. Wróć do poprzednich kosmetyków i sprawdź, czy sytuacja się nie poprawi.

Przyczyną może być zmiana w diecie

Egzema to częsta reakcja skórna na niekorzystną zmianę diety. Być może w ostatnim czasie zagościł w niej uczulający Cię składnik – na przykład pikantna przyprawa, sok owocowy etc. Pomyśl, co zmieniłaś w diecie, a czego następstwem mogło być pojawienie się egzemy na dłoniach. Jeśli wyeliminowanie tego składnika rozwiąże problem, to wiesz już, czego się wystrzegać.

Egzemę może wywołać kontakt z różnymi tkaninami

U wielu osób egzema pojawia się w momencie zmiany garderoby, najczęściej na zimową. Powodują ją podrażnienia w wyniku kontaktu z np. wełną czy sztucznymi tkaninami do produkcji grubych swetrów, golfów etc. Rozwiązaniem problemu może być intensywne nawilżanie skóry na dłoniach, również po kąpieli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie