Jak stres wpływa na Twoją urodę?

Jerzy Biernacki
19.05.2021

Dbanie o urodę nie musi wcale oznaczać konieczności wydawania ogromnych pieniędzy i spędzania kilku godzin dziennie w łazience. Zbyt często bagatelizujemy wpływ naszego stylu życia na wygląd zewnętrzny. Klasykiem gatunku są sytuacje, w których panie inwestują duże sumy w pudrowanie problemów urodowych, z którymi można byłoby sobie poradzić ograniczając stres. Zaskoczona? W takim razie dowiedz się, jak negatywnie stres wpływa na Twoją urodę.

Powoduje wypadanie włosów

Stres jest jedną z głównych przyczyn tajemniczego wypadania włosów, czyli niemającego związku z chorobą, zmianą kosmetyków pielęgnacyjnych czy przejściem na dietę. Jeśli sama nie wiesz, dlaczego codziennie znajdujesz w umywalce i na szczotce setki kosmyków, to źródła problemu poszukaj w pracy i relacjach z najbliższymi. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, to Twoje włosy błyskawicznie na to zareagują i zaczną przechodzić w fazę telogenu, czyli wypadania.

Powoduje ziemistość cery

Życie w silnym stresie ma fatalny wpływ na wygląd skóry. Typowe dla osób, które non- stop się denerwują jest to, że ich cera staje się ziemista. Mogą pojawiać się na niej nieestetyczne przebarwienia, a procesy starzeniowe postępują znacznie szybciej. To właśnie dlatego nawet bardzo młodzi ludzie, którzy mają stresującą pracę, wyglądają na znacznie starszych niż w rzeczywistości.

Powoduje egzemy

Stres jest jednym z głównych czynników wywołujących poważne choroby dermatologiczne. Dobrym przykładem będzie tutaj atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Stres powoduje także egzemy, czyli nieestetyczne wykwity skórne. Jeśli zauważasz je na swoich dłoniach, przegubach i klatce piersiowej czy karku, to z dużym prawdopodobieństwem jest to reakcja organizmu na długotrwały stres.

Pogłębia zmarszczki

Czy wiesz, że stres powoduje rozpad kolagenu, czyli jednego z najważniejszych budulców ludzkiej skóry? Żyjąc w silnym stresie prędzej czy później zauważysz, że masz coraz więcej zmarszczek, a te mimiczne wyraźnie się pogłębią. Możesz dostrzec tzw. lwią bruzdę, zapadnięte policzki, wyraźną asymetrię ust, zapadniętą dolinę łez. U młodych osób są to typowe skutki stresu.

Powoduje trądzik

Pewnego rodzaju ciekawostką jest fakt, iż narażenie się na sytuacje stresowe powoduje uwalnianie kortyzolu – potocznie nazywanego hormonem stresu. Kortyzol stymuluje organizm do produkcji jeszcze większej ilości łoju, co z kolei prowadzi do przetłuszczania się skóry twarzy i głowy. Efekt? Trądzik, na który mogą się uskarżać nawet osoby dojrzałe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie