Odciski na stopach są przykrą dolegliwością, która codziennie dotyka tysiące Polaków. Modzele i nagniotki powstają w wyniku tarcia i ucisku na skórę w wyniku złego dobrania butów, zbyt ciasnych skarpetek lub wielogodzinnego noszenia niewygodnego obuwia. Organizm zaczyna produkować nadmierną ilość komórek, które szybko twardnieją i tworzą nienaturalną barierę między zdrową tkanką a martwą skórą. Ich pojawienie nie oznacza od razu, iż trzeba się udać do lekarza lub kosmetyczki, bowiem za pomocą specjalnych środków można szybko i skutecznie pozbyć się odcisków.
Rodzaje odcisków na stopach
Istnieją dwa rodzaje odcisków: miękkie oraz twarde, niemniej oba są często bardzo bolesne. Te pierwsze powstają w wyniku ocierania się o siebie palców u stóp lub noszenia zbyt małego obuwia, stąd ten problem jest często spotykany wyłącznie u kobiet. Miękkie i gładkie odciski utrudniają normalne poruszanie się lub wręcz uniemożliwiają włożenie obuwia. W przypadku odcisków twardych sprawa wygląda trochę inaczej, bowiem są one małego rozmiaru, jednak posiadają tak zwane jądro z zakończeniem nerwowym, które wystaje ponad powierzchnię skóry. Są to tak zwane nagniotki.
Jak wyleczyć odciski?
Najszybszym sposobem na pozbycie się tego miękkiego odcisku jest nawilżenie bolącego miejsca przy pomocy specjalnych plastrów z aktywnym żelem (np. firma Compeed oferuje plastry na przestrzenie między palcami ze specjalnie dopasowanym kształtem i wielkością), który złagodzi bolące miejsce. W przypadku nagniotków sprawa wygląda trochę inaczej, bowiem należy zastosować produkty zawierające kwas salicylowy (mający za zadanie nawilżyć i zmiękczyć twardy odcisk) i hydrokoloid (odpowiadający za zmniejszenie bólu). Należy mieć na uwadze, iż plastry należy nakładać wyłącznie na suche i oczyszczone miejsce.
Ważna profilaktyka
Odciski na stopie można dość szybko wyleczyć, jednak bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka zapobiegająca ich nawrotom. Przede wszystkim osoby z takimi skłonnościami powinny zaopatrzyć się w specjalne poduszeczki żelowe zapewniające amortyzację podczas chodzenia, a także systematycznie nawilżać delikatne miejsca. Podczas kupowania obuwia warto mieć na uwadze, iż należy kierować się wygodą w ich noszeniu a nie jednie nowymi trendami w modzie. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.