Kremy z kwasem glikolowym – kto powinien po nie sięgnąć?

Piotr Kowalczyk
22.12.2015

Na półkach drogerii coraz częściej zobaczyć można kremy z kwasem glikolowym. Z informacji na ich opakowaniach wynika, że działają one silnie złuszczająco oraz nawilżająco. Jednak jak się okazuje, kwas glikolowy ma dużo szersze spektrum działania i mogą go używać osoby z wieloma problemami skórnymi.

Najsilniejszy kwas AHA

Kwasy AHA są bardzo często wykorzystywane w kosmetyce, gdyż są niezastąpione w usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Istotne znaczenie ma także fakt, że w naturalnej postaci są one pochodzenia roślinnego. Do najpopularniejszych kwasów AHA należą kwas migdałowy, mlekowy oraz glikolowy, który otrzymuje się z trzciny cukrowej. To właśnie kwas glikolowy uznawany jest za najsilniejszy z kwasów AHA, gdyż jak żaden z pozostałych kwasów, potrafi dotrzeć do głębokich warstw naskórka. Dzięki temu ma nie tylko doskonałe właściwości peelingujące, lecz również świetnie nawilża skórę i pobudza ją do regeneracji.

Efekty stosowania

Kremy z zawartością kwasu glikolowego polecane są osobom w każdym wieku ze wskazaniem na osoby dojrzałe. Kosmetyki te szczególnie sprawdzają się w przypadku cery: zniszczonej, przesuszonej, uszkodzonej opalaniem, ze skłonnością do trądziku, a także odznaczającej się przebarwieniami, rozszerzonymi porami, zmarszczkami lub bliznami.

Głównym efektem regularnej aplikacji kremu z kwasem glikolowym jest delikatne złuszczanie rogowej warstwy naskórka, stymulacja produkcji kolagenu i syntezy elastyny, czego efektem jest:

  • Miękka, gładka i jędrna skóra
  • Wygładzenie zmarszczek
  • Wyrównanie kolorytu skóry
  • Eliminacja zaskórników, wyprysków i innych niedoskonałości skóry
  • Regulacja produkcji serum
  • Zmniejszenie blizn potrądzikowych

Nie dla każdego

Niestety kwas glikolowy jest substancją dość silnie działającą, dlatego należy zachować środki ostrożności podczas stosowania kremów z jego zawartością. Zalecane jest aplikowanie preparatu na noc, najlepiej przez kilka tygodni, podczas których niewskazane jest opalanie i konieczne stosowanie w ciągu dnia kremów z filtrem UV o wysokim faktorze. Kremów z kwasem glikolowym powinny unikać osoby z wrażliwą cerą. Renomowani producenci kosmetyków zalecają wręcz stopniowe przyzwyczajanie skóry do kwasu glikolowego, gdyż nawet osoby ze skórą normalną (bez skłonności do podrażnień) mogą odczuwać lekkie pieczenie i swędzenie.

Przy wyborze kosmetyku należy zwrócić uwagę na stężenie kwasu zawartego w preparacie oraz jego pH. W kremach do domowego użytku stężenie to nie powinno przekraczać 15%, z kolei niższy poziom pH (około 3) gwarantuje lepsze działanie kosmetyku.

Źródło: Diagnosis.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie