Obgryzasz paznokcie? Sprawdź, dlaczego powinnaś natychmiast zerwać z tym nałogiem

Mateusz Nowak
08.02.2021

Odruchowe, niekontrolowane obgryzanie paznokci jest najpowszechniejszym nałogiem na świecie. Tak, nałogiem, ponieważ nawyk ten silnie uzależnia psychicznie i naprawdę trudno jest z nim zerwać. Są na to jednak sposoby – możesz np. użyć środków dostępnych w aptece (pogarszają „smak” paznokci) czy stosować osłonki (rękawiczki, plastry). Najpierw jednak musisz mieć motywację, by przestać obgryzać paznokcie. A nie ma lepszej, niż dowiedzenie się, czym to właściwie grozi. Najpoważniejsze konsekwencje obgryzania paznokci wymieniamy w naszym poradniku.

Wysokie ryzyko opryszczki

A na pewno dobrze wiesz, że opryszczka to nic przyjemnego. Ta choroba wirusowa może być wywołana niedostateczną higieną. Wystarczy, że będziesz miała kontakt z nosicielem wirusa, na przykład podasz mu rękę, a następnie odruchowo zaczniesz obgryzać paznokieć. Opryszczka gotowa.

Zakażenia bakteryjne

Twoje dłonie są siedliskiem bakterii, bo przecież nie powiesz nam, że myjesz je kilka razy w ciągu godziny, a jeszcze do tego profilaktycznie stosujesz środek antybakteryjny? Obgryzając paznokcie wprowadzasz te drobnoustroje do swojej jamy ustnej, skąd mogą się łatwo przemieścić np. do układu pokarmowego i wywołać nieprzyjemną infekcję.

Grzybica paznokci

Obgryzanie paznokci powoduje, że są one stale nawilżone, a wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów. Gdy dodamy do tego osłabienie paznokci, zagrożenie stanie się bardzo realne. A uwierz, że leczenie grzybicy paznokci nie jest niczym przyjemnym.

Patologiczne skrócenie płytki paznokcia

W skrajnym przypadku można nawet doprowadzić do sytuacji, w której często obgryzany paznokieć przestanie rosnąć. Z kolei mocno skrócone płytki paznokcia utrudniają wykonywanie codziennych czynności, w tym chociażby pisanie na klawiaturze, zawiązywanie sznurowadeł itd.

Nieświeży oddech

To efekt tego, że notorycznie wprowadzasz do ust drobnoustroje, na czele z bakteriami, które uruchamiają procesy gnilne. Jeśli zauważyłaś, że pomimo pieczołowitego dbania o higienę jamy ustnej wydobywający się z niej zapach jest mało przyjemny, może to być właśnie spowodowane nawykowym obgryzaniem paznokci.

No i nie zapominajmy jeszcze o tym, że obgryzione paznokcie bardzo źle wyglądają i z pewnością nie dodają Ci uroku. Masz więc dość powodów, by nareszcie rozstać się z tym nawykiem. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.