Ocet jabłkowy do pielęgnacji cery – co powinnaś o tym wiedzieć?

Maciej Piwowski
15.03.2021

Jak każda kobieta masz w swojej łazience mnóstwo różnego rodzaju kosmetyków, na które wydajesz dużo pieniędzy. Czasami jednak warto zaufać prostym i naturalnym rozwiązaniom, które mogą się okazać równie skuteczne. Dobrym przykładem będzie tutaj ocet jabłkowy, który już został nazwany kosmetycznym hitem. Jakie są jego właściwości? Dlaczego warto go stosować w pielęgnacji cery? Sprawdź w naszym poradniku.

Prozdrowotne właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy, który kupisz w każdym sklepie spożywczym czy w sklepach ze zdrową żywnością, to bomba witaminowa. Pewnie o tym nie wiesz, ale zawiera on ponad 50 różnego rodzaju witamin oraz cennych składników mineralnych. Najważniejsze z nich, to fosfor, magnez, siarka, krzem, chlor oraz potas. Taki skład decyduje o tym, że ocet jabłkowy idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery, ale też włosów i paznokci.

Dlaczego to idealny naturalny kosmetyk do Twojej twarzy?

Odpowiedź jest prosta: ocet jabłkowy ma identyczny odczyn, jak ludzka skóra – czyli 5,5. Takie pH decyduje o tym, że świetnie radzi on sobie z usuwaniem składników zasadowych, czyli głównie różnego rodzaju kosmetyków oraz resztek mydła i innych środków myjących. Pisząc prościej: ocet jabłkowy doskonale oczyszcza cerę.

Inną ważną właściwością octu jabłkowego jest to, że działa on antybakteryjnie, jednocześnie pomagając w przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej twarzy, która jest naturalną barierą dla wolnych rodników.

Jak używać octu jabłkowego w pielęgnacji twarzy?

Najwygodniej będzie wykonać na jego bazie domowy tonik do cery, który świetnie nadaje się do wieczornego usuwania resztek makijażu, sebum oraz innych zanieczyszczeń. Aby wykonać taki tonik potrzebujesz tylko kilku kropel octu jabłkowego, które należy rozcieńczyć z wodą. Gotową miksturą przemywają okolice oczu, nosa oraz czoło.

Jeśli natomiast masz trądzik lub na Twojej cerze regularnie pojawiają się nieestetyczne wypryski, to stosuj ocet jabłkowy punktowo. Namocz nim wacik kosmetyczny, a następnie przyłóż do zmienionego miejsca. Zabieg możesz wykonywać kilka razy dziennie, aż do wyschnięcia nieestetycznych krostek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie