Ostrożnie z lakierem i zmywaczem do paznokci!

Maciej Piwowski
13.10.2017

Niefrasobliwość prowadzi często do kłopotów, toteż nawet tak drobne rzeczy jak lakiery i zmywacze do paznokci mogą napytać niemało biedy, jeśli nie korzysta się z nich z zachowaniem niezbędnej ostrożności. Malowanie paznokci kojarzy się niektórym kobietom z chwilą dla siebie, relaksem etc. A to nie do końca prawda: lakier i substancja, która lakier usuwa, potrafią zabrudzić, odbarwić, a nawet zniszczyć rozmaite rzeczy. Świadczą o tym rozmaite wypowiedzi kobiet na forach internetowych.

Oto np. pewna posiadaczka laptopa malowała sobie paznokcie, siedząc na łóżku. Obok niej stał laptop. Odłożyła więc na niego chusteczkę higieniczną, a na niej położyła wacik nasączony zmywaczem. Efekt był nietrudny do przewidzenia: acetonowy zmywacz odbarwił fragment laptopa na biało. Na domiar złego pechowa internautka próbowała usunąć odbarwienie… zmywaczem do paznokci właśnie. Nowiutki laptop wyglądał potem jak obraz nędzy i rozpaczy: aceton rozpuszcza przecież tworzywa sztuczne. Ktoś inny zrobił na obudowie laptopa kreskę długopisem i próbował ją usunąć zmywaczem. Znów nieszczęście.

Jeśli wpisać w okienko Google frazę „jak usunąć zmywacz do paznokci”, pojawia się cała lista pytań: jak go usunąć z dywanu, z mebli, z ubrania, z plastiku, z klawiatury, ze stołu, z paneli, ze spodni… Podobna lista zapytań dotyczy lakieru do paznokci.

Można z powodzeniem przypuszczać, że gdyby te same kobiety lakierowały coś większego, np. stolik, to najpierw bardzo starannie przygotowałyby miejsce pracy, zabezpieczając je przed zabrudzeniem. Każda miałaby jakieś wyobrażenie o tym, jak trudne (a czasem wręcz niemożliwe) będzie usunięcie ewentualnych plam i przebarwień.

Aceton zawarty w zmywaczu do paznokci to bardzo silny rozpuszczalnik. Rozpuszcza on oleje, tłuszcze, lakiery i wiele tworzyw sztucznych. Jest to więc substancja, którą trzeba traktować bardzo ostrożnie. Podobnie jest z lakierem: owszem, da się go usunąć z rozmaitych powierzchni, ale jeśli np. wsiąknie w jasny, puszysty dywan, próby jego usunięcia mogą się skończyć fatalnie.

Na szczęście nie zawsze trzeba używać zmywacza z acetonem i gdy tylko jest to możliwe, należy go unikać. Zwłaszcza kobiety o delikatnej, wrażliwej skórze powinny stawiać na zmywacze bezacetonowe. Wszelkie zabiegi „lakiernicze” należy jednak przeprowadzać w miejscu odpowiednio przygotowanym, dbając o to, by niczego nie pobrudzić. Trzeba pamiętać o tym, że zmywacz lub emulsja zmywająca do paznokci to substancje chemiczne, które mogą wyrządzić szkody, jeśli będą używane nieprawidłowo lub nieostrożnie.

 Warto obejrzeć zmywacze do paznokci w Kontigo, gdzie można dostać m.in. zmywacz do paznokci z gąbką

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie