Po czym poznasz, że masz skórę alergiczną?

Maciej Piwowski
11.07.2023

Skóra alergiczna jest bardzo często mylona ze skóra wrażliwą. Tymczasem mówimy tutaj o dwóch zupełnie różnych przypadłościach. Posiadacze skóry ze skłonnością do alergii nie mają niestety łatwego życia i muszą bardzo uważać na to, czego używają do pielęgnacji, a nawet co na siebie zakładają. Sprawdź, po czym możesz poznać, że masz skórę alergiczną.

Co uczula skórę?

Najczęstszymi alergenami mogącymi powodować nieprzyjemną reakcję alergiczną skóry są:

  • alergeny roztoczy kurzu domowego,
  • zanieczyszczenie powietrza
  • środki chemiczne,
  • niektóre metale, najczęściej nikiel i chrom,
  • kosmetyki do pielęgnacji zawierające detergenty,
  • alkohol,
  • składniki jedzenia, najczęściej pikantne przyprawy.

Objawy skóry alergicznej

O tym, że możesz mieć skórę alergiczną, świadczy wystąpienie odczynów po bezpośrednim kontakcie z alergenami. Co ważne, reakcja alergiczna nie następuje od razu – możesz ją zauważyć nawet po kilku godzinach od np. użycia nowego kosmetyku.

Objawami alergii skórnej są przede wszystkim różnego rodzaju dermatozy, jak rumień, zaczerwienienie, niewielka wysypka, wyraźna suchość skóry w miejscu kontaktu, łuszczenie się skóry oraz intensywny świąd lub pieczenie.

Charakterystyczne dla skóry alergicznej jest również to, że objawy mijają samoistnie po przerwaniu kontaktu z alergenem, czyli np. po odstawieniu na kilka dni kosmetyku czy wypraniu pościeli w proszku hipoalergicznym zamiast tego, który najwyraźniej uczula.

Jeśli wiesz już, że masz skórę alergiczną, to możesz poddać się testom lub we własnym zakresie wytypować uczulające Cię składniki. Następnie wyklucz je ze swojego środowiska, co jest najskuteczniejszą formą profilaktyki odczynów alergicznych na skórze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.