Szampon oczyszczający: kiedy warto po niego sięgnąć?

Jerzy Biernacki
24.12.2020

Codzienna pielęgnacja włosów sprowadza się do ich mycia – to oczywiste. Większość z nas sięga po delikatne szampony, zwracając uwagę na to, aby zawierały jak najmniej detergentów lub wręcz były od nich całkowicie wolne. To dobra praktyka, jednak trzeba pamiętać o tym, że raz na jakiś czas włosom i skórze głowy potrzebne jest znacznie dokładniejsze mycie. Stosuje się do niego popularne szampony oczyszczające. Jak one działają? Co znajduje się w ich składzie? Kiedy i jak często należy ich używać?

Czym są szampony oczyszczające?

Szampony oczyszczające to kosmetyki specjalnego przeznaczenia, które różnią się od zwykłych szamponów tym, że zawierają bardzo silne detergenty – przede wszystkim SLS i SLES. Są to substancje głęboko oczyszczające, bez problemu radzące sobie z nagromadzonym brudem, łojem, łupieżem czy pozostałościami kosmetyków do stylizacji. Dla złagodzenia działania producenci dodają do szamponów oczyszczających naturalne substancje pielęgnujące, jak wyciągi z ziół, oleje roślinne czy glinkę.

Kiedy stosować szampon oczyszczający?

Przede wszystkim nie powinno się po niego sięgać codziennie. W zupełności wystarczy umycie głowy takim szamponem raz w tygodniu, w ramach tzw. detoksu. Szampon oczyszczający, z uwagi na agresywny skład, matowi włosy i może podrażniać skórę głowy. Jeśli więc nie chcesz nabawić się reakcji alergicznej i doświadczyć bardzo nieestetycznego wyglądu pasm, ogranicz częstotliwość korzystania z tego kosmetyku do niezbędnego minimum.

Rada

Użycie szamponu oczyszczającego jest wskazane zwłaszcza po wcześniejszej stylizacji włosów przy użyciu silnych i klejących kosmetyków, jak lakier czy żel. Sięgnij po niego również po tym, jak umyjesz włosy suchym szamponem.

Częściej po szampon oczyszczający mogą natomiast sięgać osoby, które mają naturalnie przetłuszczające się kosmyki – nie powinno to być jednak więcej, niż 2 razy w tygodniu.

Bezpośrednim efektem zastosowania szamponu oczyszczającego jest nie tylko świetne odświeżenie włosów i skóry głowy, ale także pozbycie się nadmiaru sebum ze skalpu. Będzie to miało korzystny wpływ na działanie substancji odżywczych zawartych w szamponach pielęgnacyjnych oraz odżywkach, a także domowych wcierkach i płukankach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie