Twoje włosy po lecie przypominają siano? Pora się za nie zabrać!

Mateusz Nowak
10.09.2018

Z tym problemem zmierzyła się większość z nas. Na pewno zauważyłaś, że krótko po lecie, zwykle pod koniec września i na początku października, kondycja Twoich włosów znacznie się pogarsza. Musisz wiedzieć, że jest to zupełnie naturalne zjawisko, mające bezpośredni związek z osłabieniem organizmu szykującego się na nadejście chłodnych miesięcy. Nie powinnaś natomiast przechodzić obok tego obojętnie. Twoje włosy wręcz domagają się pomocy! Sprawdź, jak należy o nie zadbać.

Najpierw skóra głowy

Pielęgnacja samych włosów bez poświęcenia uwagi skórze głowy jest syzyfową pracą. To właśnie od stanu skalpu w głównej mierze zależy, czy Twoje kosmyki będą prezentować się efektownie. Letnia pogoda, wbrew pozorom, nie sprzyja ani włosom, ani skórze głowy. Wszystko przez promieniowanie UV, kontakt ze słoną wodą morską i na przemian wysokimi oraz niskimi temperaturami.

Dlatego na początek zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry głowy. W pierwszym kroku wykonaj peeling skalpu (możesz użyć do tego gotowego kosmetyku lub domowej maseczki), przy okazji delikatnie masując skórę. W ten sposób usuniesz z głowy nagromadzone zanieczyszczenia, co – dosłownie – pozwoli skórze odetchnąć. Poprawi się krążenie krwi, co z kolei przyspieszy regenerację mieszków włosowych.

Nawilżenie włosów

Gdy już zadbasz o pielęgnację skóry głowy, możesz skupić się na samych kosmykach. Najprostszym sposobem na ich nawilżenie jest nałożenie dobrej jakości odżywki. Jeśli stronisz od tego typu kosmetyków, to skorzystaj z jednego z wielu przepisów na domowe płukanki i wcierki. Świetnie nawilżają chociażby maseczki z siemieniem lnianym.

Wizyta u fryzjera

Wczesną jesienią warto odwiedzić zaufanego fryzjera i poprosić o lekkie skrócenie włosów. Po wyczerpującym lecie prawdopodobnie masz problem z rozdwajaniem się końcówek. Nie bagatelizuj tego, ponieważ to zjawisko zawsze postępuje – lepiej więc zawczasu pozbyć się zniszczonych łusek włosowych.

Podstawowe zasady pielęgnacyjne

Lato naprawdę dało Twoim włosom w kość, dlatego nie dziw się, że kosmyki są w nienajlepszym stanie i wypadają garściami. Spokojnie, to minie, ale musisz też stosować się do kilku podstawowych zasad. Dzięki nim przyspieszysz proces regeneracji pasm.

Przede wszystkim daj swoim włosom więcej swobody. Nie upinaj ich zbyt ciasno. Na jakiś czas zrezygnuj z używania suszarki i prostownicy. Planuj mycie głowy tak, aby włosy mogły wyschnąć naturalnie. Nigdy nie kładź się spać w mokrych kosmykach. Przed zaśnięciem dokładnie rozczesz włosy. Regularnie wykonuj masaż skóry głowy i pamiętaj o jej nawilżaniu. Pozbądź się też agresywnych kosmetyków do stylizacji i pielęgnacji, w tym szamponów z silnymi detergentami.

Powakacyjne pogorszenie stanu włosów nie jest niczym niezwykłym, co jednak nie oznacza, że nie musisz wesprzeć swoich pasm w tym trudnym dla nich okresie. Wykorzystaj nasze porady, a na pewno szybko odzyskasz piękną fryzurę sprzed lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.