Welurowa sofa – jakie są jej zalety, a jakie wady?

Marek Szydełko
15.12.2022

Sofa to nieodłączny element wyposażenia salonu. Musi być nie tylko bardzo wygodna, ale też dobrze korespondować ze stylem pomieszczenia. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest welurowa sofa – to dobry kompromis między naturalną skórą, a tańszymi tkaninami. Zanim jednak kupisz taką sofę do Twojego salonu, to najpierw poznaj jej zalety i wady.

Zalety welurowej sofy

Welurowa sofa bez wątpienia prezentuje się bardzo efektownie i elegancko. To dobry wybór dla osób, których nie stać na sofę ze skóry, a nie chcą też tzw. eko skóry, czyli po prostu sztucznej powłoki z tworzywa.

Sofa wykończona welurem jest również bardzo wygodna i przyjemna w dotyku, co będzie ważnym argumentem dla osób, które chcą spędzać na niej dużo czasu i na pierwszym miejscu stawiają komfort.

Nie bez znaczenia jest stosunkowa łatwość utrzymania sofy w czystości. Nawet jeśli coś się na niej wyleje czy rozsypie, to szybko ugasimy pożar przy pomocy odkurzacza i ścierki.

Warto także wspomnieć o stosunkowo dużej wytrzymałości weluru. Taki zakup z pewnością będzie obliczony na lata.

Wady welurowej sofy

Welurowa sofa nie jest idealnym wyborem, bo i takiego nie ma – każdy rodzaj sofy ma jakieś wady. W tym przypadku trzeba wspomnieć przede wszystkim o tym, że na welurze wciąż widać dziwne pasy, co wynika po prostu z układania się włosia. Nie każdemu będzie się to podobać.

Nawet idealnie utrzymana sofa z weluru po czasie zacznie wyglądać mniej efektownie, ponieważ ten materiał ma tendencję do ugniatania i wycierania. Jeśli więc sofa ma być bardzo intensywnie użytkowana, również przez dzieci, to może lepszym pomysłem będzie zakup mebla wykończonego grubszym materiałem – na przykład sztruksem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie