Zmarszczki palacza – jak sobie z nimi poradzić?

Jerzy Biernacki
01.06.2023

Zmarszczki palacza to nieestetyczny bruzdy tworzące się na wargach oraz wokół ust. Jak sama nazwa wskazuje, ten problem dotyczy przede wszystkim osób nałogowo palących wyroby tytoniowe – jest to bezpośredni efekt wieloletnie zaciągania się. Jak poradzić sobie z tymi zmarszczkami? Sprawdź to w naszym poradniku.

Dlaczego powstają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza są skutkiem częstego układania ust w tzw. dziubek, co jest typowe dla osób palących papierosy. Jednak nie tylko one są narażone na powstanie nieestetycznych zmian na wargach i wokół ust.

Zmarszczki palacza obserwuje się również u osób, które:

  • nawykowo robią „dziubek”, na przykład do selfie,
  • żują gumę,
  • piją napoje przez słomkę lub bezpośrednio z butelki,
  • grają na instrumentach ustnych,
  • nie zabezpieczają ust przed promieniowaniem słonecznym.

Może to być również efekt złej diety oraz niedostatecznego nawilżenia skóry warg i wokół ust, co jest charakterystyczne dla osób często przebywających na dworze, zwłaszcza w warunkach niskiej wilgotności (mróz).

Jak pozbyć się zmarszczek palacza?

Niestety, zmarszczki palacza z reguły są dość głębokie i ich pozbycie się nie będzie ani proste, ani nie nastąpi szybko. Podstawą jest wyeliminowanie nawyków sprzyjających powstawaniu zmarszczek, czyli przede wszystkim rzucenie palenia.

W kolejnym kroku należy regularnie wykonywać masaż skóry, w tym ust. Można to robić własnymi palcami (byle czystym), robiąc okrężne ruchy, co powinno poprawić elastyczność skóry. Dodatkowo radzimy delikatnie oklepywać usta i skórę wokół nich.

Jeśli zmarszczki są bardzo głębokie, to jedynym sposobem na ich widoczne wygładzenie będzie poddanie się profesjonalnemu zabiegowi kosmetycznemu – dobre efekty może przynieść botoks, kwas hialuronowy, laser czy zabieg z osoczem bogatopłytkowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.