Ćwiczysz? Świetnie! To nie tylko bardzo modne, ale także korzystne dla Twojego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia muszą być bardzo dobrze przemyślane – w przeciwnym razie nie osiągniesz spodziewanych efektów i narazisz się na niepotrzebną frustrację. Wiele kobiet uprawiających sport popełnia klasyczne błędy rzutujące na efektywność treningu. Wymieniamy 5 takich błędów i ostrzegamy – staraj się ich unikać!
- Ślepe zapatrzenie w gwiazdy – oczywiście „ćwiczenie z gwiazdami” nie jest niczym złym, o ile jest to dla Ciebie pozytywna motywacja. Gorzej w sytuacji, gdy codziennie śledzisz Instagram i dołujesz się patrzeniem na piękne, zgrabne ciała młodych dziewczyn i myślisz, że nigdy im nie dorównasz. Pamiętaj, że większość takich fotografii powstało w programach do obróbki zdjęć. Poza tym ćwiczysz dla siebie, a nie dla poklasku publiczności – Twoje potrzeby powinny być najważniejszą motywacją!
- Brak diety – nawet wytężone ćwiczenia bez odpowiedniej diety nie przyniosą takich rezultatów, o jakich marzysz. Oczywiście nikt nie mówi, że masz zacząć się głodzić – nie przesadzaj w drugą stronę. Ważne jest natomiast, aby dobrać dietę do rodzaju treningu – pomoże Ci w tym np. trener personalny lub dietetyk. Koniecznie zrezygnuj ze słodyczy i słodzonych napojów, które z powodzeniem możesz zastąpić zdrowymi przekąskami i wodą niegazowaną.
- Rezygnacja z rozgrzewki – rozgrzewka może Ci się wydawać stratą czasu (szczególnie, jeśli i tak trudno jest Ci wygospodarować chwilę na trening), ale pamiętaj, że ćwicząc bez wcześniejszego rozgrzania mięśni narażasz się na poważne kontuzje, także stawów. Ponadto celem rozgrzewki jest przygotowanie Twojego ciała do wytężonego wysiłku. Jeśli to zbagatelizujesz, szybciej się zmęczysz, a tym samym trening nie będzie tak efektywny.
- Samodzielne układanie programu treningowego – to naprawdę zły pomysł, ponieważ prawdopodobnie nie masz kompleksowej wiedzy na temat anatomicznych cech swojego organizmu. Specjalista, czyli np. trener personalny, ułoży program idealnie dopasowany do cech i potrzeb Twojego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tych partii, na których wyrzeźbieniu najbardziej Ci zależy.
- Akcyjność – czyli „rzucanie się” na trening bez wcześniejszego planu i przygotowania. Często zdarza się to np. po świętach czy po Nowym Roku, a z reguły tuż przed wakacjami, kiedy wiele kobiet chce nagle zrzucić 10 kilogramów i po 2 tygodniach treningu wyglądać niczym modelka. Tak się zwyczajnie nie da. Plan ćwiczeń musi być rozpisany na wiele miesięcy, a najważniejsze jest to, aby Twój trening był systematyczny.
Popełnianie tych błędów zawsze ma negatywny wpływ na jakość treningu, a tym samym na efektywność ćwiczeń. Podejdź więc do sprawy metodycznie, wyznacz sobie realny plan i przede wszystkim bądź konsekwentna w jego realizacji.