5 najważniejszych badań, które powinnaś wykonywać regularnie

Mateusz Nowak
11.01.2016

Współczesne kobiety są bardzo zapracowane i często nie mają czasu dla siebie. Poświęcają się pracy, mężowi, dzieciom, zapominając o sobie i swoim zdrowiu. Nie trzeba chyba żadnej z Was przekonywać, że warto regularnie odwiedzać specjalistów, bo wcześnie wykryta choroba zwykle świetnie poddaje się leczeniu. Profilaktyka jest niezwykle ważna i każda pani powinna znaleźć czas na wizytę u lekarza czy w laboratorium. Jeśli w ostatnim czasie nieco zaniedbałaś swoje zdrowie, to sprawdź, jakich 5 najważniejszych badań powinnaś wykonywać regularnie.

  1. Morfologia krwi i badanie moczu – to podstawowe badania laboratoryjne, które powinnaś wykonywać minimum raz do roku. O skierowanie możesz poprosić internistę albo wykonać  je komercyjnie we własnym zakresie. Warto sprawdzić OB, poziom glukozy, elektrolitów, mocznika i kreatyniny, poziom aminotransferaz i cholesterolu. Podstawowe badania laboratoryjne pozwalają wykryć odstępstwa od normy. Dzięki nim możesz dowiedzieć się o rozwoju choroby, która nie daje jeszcze żadnych objawów.  
  2. Coroczne ogólne badanie ginekologiczne – każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinnna przynajmniej raz w roku odwiedzić ginekologa. W czasie wizyty lekarz oceni narządy rodne, a w razie konieczności skieruje na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają zapobiegać wielu groźnym chorobom.
  3. Cytologia – to badanie, które umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Ten typ nowotworu nie daje praktycznie żadnych objawów i można go wykryć właśnie dzięki cytologii. Wczesne rozpoznanie daje szansę całkowitego wyleczenia choroby. Jeśli rozpoczęłaś współżycie powinnaś wykonywać cytologię raz do roku. Gdy wynik trzykrotnie był prawidłowy, wówczas możesz robić badanie co 3 lata. Nie powinny z niego rezygnować także kobiety po menopauzie. Według lekarzy dopiero panie w wieku 65-70 lat mogą zaprzestać badań, ale pod warunkiem, że trzy ostatnie wyniki były prawidłowe. Cytologia jest badaniem wykonywanym bezpłatnie w ramach ubezpieczenia, a w prywatnych placówkach kosztuje ok. 30-40 złotych.
  4. USG piersi lub mammografia – to dwa badania, które pozwalają wykryć nowotwór piersi. Pierwsze zalecane jest młodszym kobietom, które mają więcej tkanki gruczołowej wytwarzającej mleko. Po 40. roku życia bardziej miarodajna jest mammografia. Profilkatyczne badania piersi należy wykonywać regularnie. Młode kobiety, zwłaszcza stosujące antykoncepcję hormonalną, powinny badać się co dwa lata. Po 30. roku życia USG należy wykonywać co roku.  Podobnie jest z mammografią – po 40. roku życia możesz ją robić co dwa lata, po 50. już co rok. Pamiętaj, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.
  5. Badanie okulistyczne i dentystyczne – to badania, o których kobiety często zapominają. Tymczasem do okulisty trzeba chodzić co 2-3 lata, a jeśli masz wadę wzroku, to najlepiej co rok. Z kolei dentystę warto odwiedzać raz na pół roku, by usuwać kamień i wyleczyć ubytki. Pamiętaj, że zepsute zęby mogą być źródłem infekcji całego organizmu. 

Każda kobieta powinna znaleźć trochę czasu i zadbać o swoje zdrowie. Badania profilaktyczne są dziś łatwo dostępne, więc każda wymówka świadczy raczej o lenistwie lub braku świadomości. Podstawowe badania krwi i moczu można wykonać w przychodni, poza tym w każdym większym mieście organizowane są regularnie akcje profilaktyczne, z których możesz skorzystać (np. przyjazd mammobusu). Zadbaj o swoje zdrowie, bo nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie