Antykoncepcja hormonalna - najważniejsze informacje

Antoni Kwapisz
11.06.2021

Antykoncepcja hormonalna jest powszechnie stosowaną przez kobiety metodą kontrolowania płodności. Jednak poza funkcją zapobiegania ciąży, ma także inne zalety. Na rynku dostępne są różne rodzaje antykoncepcji. Jedną z najpopularniejszych są tabletki na antykoncepcję, ale możliwości stosowania tych środków jest więcej. Antykoncepcja dla kobiet, która ma podłoże hormonalne, jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Antykoncepcja hormonalna, jeśli jest odpowiednio dobrana, nie powoduje skutków ubocznych, chociaż jej stosowanie zawsze powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Jeśli zastanawiasz się, co to właściwie jest antykoncepcja hormonalna, jakie są jej rodzaje, a także jak uzyskać receptę, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Dzięki temu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, a antykoncepcja hormonalna nie będzie miała przed Tobą tajemnic. 

1. Antykoncepcja hormonalna - co to właściwie jest?

2. Antykoncepcja dla kobiet - rodzaje

3. Antykoncepcja hormonalna - w jakich okolicznościach sprawdza się najlepiej?

4. Ginekolog online - jak wygląda taka wizyta?

5. Antykoncepcja hormonalna - jak zdobyć receptę? 

Antykoncepcja hormonalna - co to właściwie jest?

Antykoncepcja dla kobiet to sposób na kontrolowanie płodności. Najskuteczniejsza jest antykoncepcja hormonalna. Na czy dokładnie polega? Na dostarczeniu do organizmu kobiety syntetycznych hormonów. Jakich? Środki na antykoncepcję hormonalną zawierają etynyloestardiol oraz gestageny i nazywane są złożonymi, a inaczej dwuskładnikowymi. Działanie tych składników polega na hamowaniu dojrzewania pęcherzyków Graffa, czyli komórek jajowych oraz wstrzymanie procesu owulacji, to znaczy uwolnienia komórki jajowej. Dodatkowo dwuskładnikowe tabletki na antykoncepcję zmieniają konsystencję śluzu, co uniemożliwia plemnikom zapłodnienie. Na rynku dostępne są także preparaty jednoskładnikowe, które opierają się na obecności hormonu zwanego progestagenem. Tego typu tabletki na antykoncepcję to tak zwane minipigułki. Ich działanie opiera się na utrudnieniu ruchu plemników w drogach rodnych kobiety poprzez zmianę konsystencji śluzu, a także zahamowaniu owulacji. Więcej na ten temat, a także na temat tego, jak dostać receptę na środki antykoncepcyjne, znajdziesz na stroni Twoja Recepta

Antykoncepcja dla kobiet - rodzaje

Zastanawiasz się, jakie formy przybiera antykoncepcja hormonalna dla kobiet? Bardzo popularnie stosowanie są tabletki na antykoncepcję, zwłaszcza dwuskładnikowe. Popularne są także plastry antykoncepcyjnie, których działanie opiera się na syntetycznych pochodnych estrogenów i progesteronu, a więc podobnie jak w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Inne metody to na przykład krążki dopochwowe, wkładki wewnątrzmaciczne, implanty, zastrzyki. Wybór najodpowiedniejszej formy antykoncepcji powinien zostać skonsultowany z lekarzem, zależy też od indywidualnych potrzeb i możliwości. Niektóre preparaty muszą być przyjmowane codziennie i kluczowa jest regularność. Inne z kolei są aplikowane cyklicznie, w mniejszych lub większych odstępach czasu. To, jaka antykoncepcja hormonalna będzie najlepsza, zależy też w dużej mierze od stylu życia. 

Antykoncepcja hormonalna - w jakich okolicznościach sprawdza się najlepiej?

Antykoncepcja hormonalna sprawdza się, kiedy ważna jest kontrola płodności. Tabletki na antykoncepcję lub inne formy antykoncepcji hormonalnej to najskuteczniejsze sposoby zapobiegania nieplanowanej ciąży. W dzisiejszych czasach kwestia świadomego planowania rodziny jest dla wielu osób bardzo istotna, a pomagają w tym tabletki na antykoncepcję. Dodatkowo antykoncepcja hormonalna bywa przepisywana przez lekarzy ginekologów także w innych sytuacjach. Zdarza się, że wspomaga leczenie trądziku lub innych zaburzeń o podłożu hormonalnym. Zdarza się także, że jest polecana w przypadku bardzo obfitych, bolesnych okresów i uciążliwego zespołu napięcia miesiączkowego. 

Ginekolog online - jak wygląda taka wizyta?

Interesuje Cię temat ginekolog online? Zastanawiasz się, jak wygląda taka wizyta? Jest to spotkanie z lekarzem ginekologiem, które odbywa się za pośrednictwem Internetu. Na tego typu wizycie możesz dostać na przykład zwolnienie chorobowe z pracy lub receptę. Recepta w 15 minut online jest możliwa podczas zdalnej wizyty u lekarza. Jest to też dobry sposób na przedłużenie antykoncepcji. Jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną lub dopiero chcesz zacząć, ginekolog online to dobra opcja. Wizyta jest szybka i wygodna, a lekarz w pełni kompetentny. Taka wizyta z pewności spełni wszelkie Twoje oczekiwania. 

Antykoncepcja hormonalna - jak zdobyć receptę?

Receptę na antykoncepcję hormonalną wypisuje lekarz ginekolog. Czasami może być trudno dostać się na czas do lekarza, dlatego w takiej sytuacji rozwiązaniem jest ginekolog online. W przypadku przyjmowania preparatów antykoncepcyjnych kluczowa jest regularność, dlatego warto zaplanować zdalną wizytę lekarską i nie stresować się tym, że zbliża się termin zakupu kolejnego opakowania środków antykoncepcyjnych. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie