Aspartam tylko z pozoru szkodliwy

Jerzy Biernacki
30.06.2015

W mediach wielokrotnie rozprawiano na temat szkodliwości sztucznych słodzików, z aspartamem na czele. Niemniej, właśnie sam aspartam wykorzystywany w odpowiednich, racjonalnych ilościach, może zastąpić biały cukier, bez szkody dla konsumenta.

Zastępcza słodycz

Aspartam z powodzeniem może zastąpić biały cukier prosty, sacharozę, która powszechnie na całym świecie wykorzystywana jest do słodzenia. Jest on sztucznym słodzikiem, pochodzenia chemicznego, który jest nawet 200 razy słodszy od zwykłego cukru. Dodatkowo, ma bardzo niską zawartość kaloryczną i pozwala na wzmocnienie smaków owocowych w wielu produktach spożywczych.

Do odkrycia aspartamu przyczynił się chemik James M. Schlatter, który całkiem przypadkiem odkrył słodycz tego związku chemicznego. W trakcie prowadzonych przez siebie badań nad lekiem na wrzody żołądka i dwunastnicy, chemik odruchowo oblizał palec, na którym znajdowały się cząsteczki aspartamu. Poczuł, że związek ten jest bardzo słodki i postanowił wykorzystać taką jego właściwość. Aspartam stał się więc zastępczym składnikiem dla cukru. Wystarczy niewielka ilość aspartamu, aby uzyskać takie same efekty słodzenia, jak przy użyciu sacharozy.

Bezpieczeństwo zastosowania aspartamu

Kilka lat temu ukazały się artykuły w prasie fachowej dotyczące rzekomej szkodliwości aspartamu. Okazało się jednak, że wyniki badań  zostały zmanipulowane, a aspartam spożywany w zalecanych ilościach nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Nie trzeba bynajmniej unikać produktów spożywczych z zawartością tego składnika. Badania wykonane przez różne ośrodki naukowe i medyczne, obejmujące badania toksykologiczne, kliniczne oraz epidemiologiczne wskazały, że apartam wcale nie jest szkodliwy dla dorosłych, dzieci, ciężarnych i kobiet karmiących piersią, osób otyłych i chorujących na cukrzycę. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością potwierdzają, że stosowanie aspartamu jest bezpieczne. Organizacje te zalecają zastępowanie sacharozy słodzikami z aspartamem u osób z cukrzycą lub problemem nadwagi i otyłości.

Aspartam może być stosowany bezpiecznie w diecie człowieka, zarówno jako słodzik zastępujący cukier biały, jak i składnik produktów spożywczych takich jak ciastka, czekolada dla diabetyków, napoje gazowane czy gumy do żucia. Oczywiście, nie powinno się nadużywać sztucznego słodziku, ale trudno doprowadzić do takiej sytuacji skoro z uwagi na bardzo słodki smak, aspartamu jest dodawany w śladowych ilościach do różnych produktów. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie