Błędy w pielęgnacji skóry z AZS

Jerzy Biernacki
11.02.2021

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych o podłożu immunologicznym. Nie wiemy do końca, co ją wywołuje, natomiast znamy podstawowe zasady pielęgnacji skóry z AZS, dzięki którym można kontrolować chorobę i żyć z nią zupełnie normalnie. Niestety, wiele kobiet (to one częściej zapadają na AZS) popełnia proste i brzemienne w skutkach błędy pielęgnacyjne, które zaostrzają objawy choroby. Jakich błędów powinnaś się wystrzegać?

Lekceważenie czynników alergicznych

Objawy AZS zawsze zaostrzają się podczas kontaktu z alergenami lub substancjami mogącymi wywoływać reakcję alergiczną skóry. Do tej grupy zaliczamy m.in. detergenty, ale też liczne materiały, jak chociażby wełna czy sztuczne tkaniny. Mając AZS musisz unikać tych czynników, niezależnie od tego, jaką cenę przyjdzie Ci za to ponieść (np. wymiana połowy garderoby).

Stosowanie mydła

Mydło i AZS? To zła kombinacja. Nawet mydła reklamowane, jako super nawilżające mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry. Wybierając środki myjące zwracaj uwagę na ich pH, które powinno wynosić około 5,5 – jest to odczyn kwaśny, najkorzystniejszy dla skóry atopowej. Z kolei większość mydeł ma pH zasadowe.

Gorące kąpiele

Każdy uwielbia długie nasiadówki w gorącej wodzie czy branie gorącego prysznica po ciężkim dniu, ale niestety takie „luksusy” są niedostępne dla osób chorujących na AZS. Powinnaś brać szybkie kąpiele w letniej wodzie, maksymalnie przez 10 minut. Po wyjściu z wody od razu użyj środka nawilżającego do skóry atopowej (np. balsamu czy emulsji), aby zahamować gwałtowną utratę wilgoci oraz ochronić warstwę lipidową skóry.

Stosowanie oliwki do ciała

Myślisz, że oliwka jest idealnym wyborem do pielęgnacji skóry atopowej, bo przecież jest naturalna i bardzo delikatna? Niestety, to tylko mit. Częste używanie oliwki może wręcz doprowadzić do przesuszenia skóry, co w przypadku AZS od razu zaostrza nieprzyjemne objawy (m.in. pojawia się świąd i egzemy). Do nawilżania i codziennej pielęgnacji skóry atopowej używaj specjalnych dermokosmetyków, na przykład na bazie emolientów.

Pocieranie skóry po kąpieli

Musisz zwalczyć nawyk intensywnego wycierania skóry ręcznikiem – nawet bardzo delikatnym. Jest to niewskazane przy AZS, ponieważ skóra atopowa jest wrażliwa na dotyk, a każdorazowe potarcie jej jakimś materiałem może spowodować zaostrzenie objawów atopii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie