Ból brzucha z nerwów – jak sobie z tym poradzić?

Maciej Piwowski
02.12.2022

Napisać, że od kilku lat żyjemy w wyjątkowo stresującej rzeczywistości, to czysty eufemizm. Funkcjonujemy w ciągłym napięciu, nie tylko związanym z tym, co dzieje się na świecie, ale też w rodzinie, w pracy, wśród znajomych, sąsiadów. Nic dziwnego, że wiele z nas od dłuższego czasu regularnie odczuwa bóle brzucha z nerwów. Ty też? Sprawdź zatem, jak sobie z tym poradzić.

Czym są spowodowane takie bóle?

To przede wszystkim efekt napięcia mięśni brzucha, które są przez nas regularnie zaniedbywane i gdy przypominają o swoim istnieniu, to od razu powodują dolegliwości bólowe. Mogą temu towarzyszyć także inne objawy, jak chociażby uczucie niepokoju, rozdrażnienie, lękliwość, problemy z zasypianiem i dolegliwości trawienne.

Pierwsza pomoc przy bólu brzucha z nerwów

Jeśli ból jest naprawdę silny, to w pierwszej kolejności powinnaś sięgnąć po lek o działaniu rozluźniającym, rozkurczowym, na przykład ten, który stosujesz w czasie okresu. Pomocne mogą być jednak także krople żołądkowe czy różnego rodzaju napary ziołowe, chociażby te na bazie mięty, lukrecji, kminku, rumianku czy korzenia arcydzięgla.

Wielu osobom w tym trudnym czasie pomogą popularne krople walerianowe czy tabletki uspokajające na bazie ziół. Możesz też zaparzyć sobie herbaty rumiankowej czy – o ile masz ją pod ręką – kawy z topinamburu.

Na ból brzucha z nerwów pomogą również metody niefarmakologiczne, jak na przykład gorący prysznic, dłuższa kąpiel w wannie z dodatkiem olejku eterycznego, masaż, a nawet zwykły spacer.

Nie lekceważ nawracających bólów brzucha z nerwów

Jeśli stan ten pojawia się u Ciebie regularnie, to powinnaś już zastanowić się nad tym, jak wyeliminować wywołujące go czynniki. Najczęściej źródło problemu tkwi w sytuacji zawodowej – jeśli masz bardzo stresującą pracę, to sama przyznaj, że nie jest ona ważniejsza od Twojego zdrowia.

Chcąc pozbyć się nawracających bólów brzucha z nerwów postaw na sport lub inne formy aktywności fizycznej. Znajdź sobie również coś, co pozwala zapomnieć o stresujących sytuacjach, chociażby jakieś hobby.

Jeśli nic nie pomoże, to nie pozostaje Ci nic innego jak skorzystać z pomocy specjalisty – na początek psychoterapeuty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.