Ból spojenia łonowego

Mateusz Nowak
17.02.2022

Spojenie łonowe składa się z kości łonowych i krążka międzyłonowego. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie kobiety, m.in. umożliwiając jej noszenie ciąży. Spojenie łonowe nie powinno być źródłem żadnych dolegliwości, dlatego w momencie, gdy pojawia się ból w tej okolicy, musisz zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu. Dowiedz się, co może powodować ból spojenia łonowego.

Najczęstsze przyczyny bólu spojenia łonowego

Do typowych przyczyn bólu spojenia łonowego zaliczamy stany zapalne kości łonowych. Mogą mieć one związek ze stanem chorobowym, ale równie dobrze być efektem np. przetrenowania. Jeśli nie jesteś w ciąży, ale uprawiasz jakiś sport, intensywnie się gimnastykujesz czy tym bardziej chodzisz na siłownię, to z dużym prawdopodobieństwem przesadziłaś z obciążeniami.

Innymi często diagnozowanymi przyczynami bólu spojenia łonowego są:

  • Złamanie kości łonowej – na przykład po wypadku;
  • Rozejście się spojenia łonowego – za chwilę omówimy, jak do tego dochodzi;
  • Zmiany hormonalne spowodowane zajściem w ciążę, które w naturalny sposób prowadzą do poluzowania spojenia łonowego oraz podtrzymujących je więzadeł;

Zdecydowanie najczęściej na ból spojenia łonowego uskarżają się kobiety w ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Nie oznacza to natomiast, że powinnaś bagatelizować ten objaw. Jeśli odczuwasz ból, to dla świętego spokoju umów się na wizytę u ginekologa prowadzącego ciążę, który wykona badanie USG.

To warto wiedzieć

Leczenie bólu spojenia łonowego ogranicza się do zaprzestania aktywności fizycznej, odpoczynku oraz przyjmowania niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Czym jest rozejście spojenia łonowego?

Rozejście spojenia łonowego to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w tej okolicy. Diagnozuje się ją przede wszystkim u kobiet w końcowej fazie ciąży, jak również krótko po porodzie. O rozejściu mówimy wtedy, gdy dochodzi do rozsunięcia się kości łonowych, co powoduje ból i obrzęk w okolicy miednicy.

Do rozejścia spojenia łonowego może dojść w wyniku porodu kleszczowego, urodzenia bardzo dużego dziecka lub przedłużenia się akcji porodowej. U kobiet, które nie były w ciąży, najczęściej jest to skutek wypadku komunikacyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie