Botoks – skuteczne remedium w walce z migreną

Mateusz Rąbalski
21.06.2021

Każdy, kto doświadczył migreny na własnej skórze, wie jaka to ciężka i utrudniająca życie przypadłość. Często nawet silne leki przeciwbólowe pozostają nieskuteczne, co może rodzić jeszcze większą frustrację. Na szczęście coraz większą popularnością w walce z uciążliwymi bólami głowy cieszy się… botoks!

Podstawowe objawy migreny

Migrenowe bóle głowy mogą nam towarzyszyć od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Bardzo często obok silnego bólu, podczas jej trwania dostrzeżemy również szereg innych objawów, takich jak nadwrażliwość na światło, nudności czy wymioty. Ból jest zazwyczaj zlokalizowany w konkretnym obszarze głowy, najczęściej chorzy skarżą się na dolegliwości z tyłu czaszki. Niestety, migrena jest chorobą przewlekłą, której podłoże nie jest do końca zbadane i u każdego może mieć inne źródło. Przypadłość ta bardzo silnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nic dziwnego, że podczas jej epizodu możemy być drażliwi, apatyczni czy rozgniewani. Nadwrażliwość na różne czynniki skłania nas ku temu, abyśmy odizolowali się od wszelkich bodźców i przeczekali ból. Co jednak w przypadku, kiedy bóle te pojawiają się naprawdę często, a my choćbyśmy chcieli, nie możemy zrezygnować z życia, pracy i codziennych obowiązków?

Botoks wyleczy migrenę

Dla osób, które straciły już wszelkie nadzieje na normalne funkcjonowanie, a także złagodzenie oraz wyleczenie objawów tej przykrej przypadłości – mamy naprawdę dobrą wiadomość! Za pomocą botoksu leczenie migreny będzie szybkie, skutecznie i przyniesie najlepsze rezultaty. Co ciekawe, taka terapia uznana jest za najskuteczniejszy sposób w walce silnymi bólami głowy, a prowadzone statystyki dowodzą, że okazuje się strzałem w dziesiątkę u ponad 80% chorych. Jeżeli nie doprowadzi do całkowitego ustąpienia bólów, to możemy mieć pewność, że zmniejszy jego siłę i częstotliwość występowania co najmniej o połowę.

Kwalifikacja do zabiegu botoksem

Aby przystąpić do zabiegu, musimy sprawdzić, czy nie występują u nas przeciwwskazania do leczenia migreny w ten sposób. Nie jest to jednak długa lista. Z pewnością ciąża lub karmienie piersią to czynniki, które dyskwalifikują z możliwości poddania się temu zabiegowi. Kolejnym elementem, który uniemożliwi nam podjęcie terapii botoksem, będzie nadwrażliwość, na którykolwiek ze składników leku. Bardzo często możemy nawet nie być świadomi własnej alergii lub nietolerancji na toksynę botulinową. Dlatego też, jeżeli zaraz po jej podaniu na naszym ciele pojawia się obrzęk lub zaczerwienienie, to wystarczający sygnał dla specjalisty do przerwania zabiegu.

Przebieg samego zabiegu

Toksynę botulinową wstrzykuje się do poszczególnych partii mięśni twarzy, po czym ulegają one rozluźnieniu. To właśnie skurcze konkretnych partii mięśni odpowiedzialne są za powstawanie bólów głowy, dlatego zablokowanie ich działania może mieć zbawienny wpływ na pozbycie się migreny. Zastosowanie takiego zabiegu będzie skuteczne do nawet sześciu miesięcy, po czym należy powtórzyć terapię toksyną botulinową. Dobra wiadomość jest taka, że sam zabieg jest niemal bezbolesny, nie wymaga podania znieczulenia, a jego czas trwania to zaledwie kilkanaście minut. Zaraz po jego zrobieniu możemy wrócić już do swoich codziennych czynności. Musimy tylko pamiętać, żeby w dniu, w którym był on wykonywany, powinniśmy całkowicie odpuścić sobie uprawianie sportu czy spożywanie alkoholu. Specjaliści sugerują także, aby unikać korzystania z sauny oraz solarium przez co najmniej dwa tygodnie, aby nie zaprzepaścić efektów zabiegu. Jeżeli natomiast zastanawiamy się, kiedy odczujemy pierwsze pozytywne skutki, to musimy wiedzieć, że nie są one natychmiastowe. Zmniejszenie lub nawet całkowite wyeliminowanie bólów głowy możemy zaobserwować po około tygodniu.

Czy zabieg botoksem należy powtarzać?

Według badań ponad połowa osób dostrzega pozytywne skutki zastosowania botoksu już po pierwszym podaniu. Jeżeli nie zauważymy u siebie poprawy, będziemy zatem musieli skierować się po drugą, a może nawet i trzecią dawkę. To właśnie seria trzech zabiegów jest najbardziej skuteczna i sugerowana, aby osiągnąć wymarzone efekty. Specjaliści rekomendują wykonanie właśnie trzech zabiegów, każdy w odstępie około 12 tygodni.

Skutki uboczne stosowania botoksu

Choć stosowanie botoksu nie stanowi silnej ingerencji w nasz organizm, na początku może on powodować pewne skutki uboczne. Ze względu na to, że toksyna wprowadzania jest do mięśni za pomocą igły, w miejscach wkłucia może pojawić się niewielki obrzęk, ból lub nieprzyjemne uczucie. Niektórzy pacjenci zauważają także u siebie objawy przeziębienia czy niewielką gorączkę. Niech to nas jednak nie przerazi, ponieważ są to elementy krótkotrwałe i zazwyczaj mijają bardzo szybko, maksymalnie po kilku dniach. Dla pań mamy także dobrą wiadomość! Jako że botoks stosowany jest powszechnie jako preparat do wygładzania zmarszczek, pozytywnym skutkiem ubocznym leczenia migreny w ten sposób może być gładsza i bardziej napięta skóra twarzy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie