Co możesz zrobić, żeby lepiej wysypiać się latem?

Piotr Kowalczyk
06.09.2022

Lato to trudna pora roku dla osób mających problemy z zasypianiem. Zwłaszcza w okresie upalnej pogody trudno jest zmrużyć oko, nawet pomimo zmęczenia. Najgorsze są oczywiście tzw. tropikalne noce, kiedy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza – nasze organizmy nie są do tego przyzwyczajone. Sprawdź zatem, co możesz zrobić, aby ułatwić sobie zasypianie i zapewnić wartościowy sen latem.

Wywietrz sypialnię przed spaniem

To podstawa, ponieważ świeże powietrze bardzo ułatwia wieczorne zasypianie. Na około dwie godziny przed planowanym położeniem się do łóżka otwórz okno w sypialni. Jeśli wieczór nie jest upalny i nie wieje silny wiatr, to możesz zostawić uchylone okno na całą noc.

Jeśli możesz, skorzystaj z klimatyzacji

Klimatyzacja to wybawienie w okresie upałów, które w naszym kraju są coraz dłuższe. Dlatego zachęcamy do zainwestowania w takie urządzenie – koszt wcale nie jest bardzo wysoki, zwłaszcza w relacji do komfortu, jaki zapewnia klimatyzacja.

Nie śpij przy włączonym wentylatorze/klimatyzacji

Mając klimatyzację w sypialni nie daj się skusić zostawieniu jej włączonej na całą noc. Podobnie z wentylatorem – urządzenie należy wyłączyć tuż przed zaśnięciem. W przeciwnym razie rano możesz się obudzić z potężnym bólem gardła, zatok oraz katarem i chrypą.

Zasłoń okna w upalny dzień

W sypialni, zwłaszcza znajdującej się od strony południowo-zachodniej, bezwzględnie należy mieć zasłony lub rolety chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, w okresie upałów, warto mieć je zaciągnięte przez całą dobę.

Częściej zmieniaj pościel

Latem oczywiście jeszcze bardziej się pocimy, dlatego koniecznie zadbaj o częstą zmianę pościeli – rób to nawet raz w tygodniu. W świeżej pościeli śpi się o wiele lepiej, co też powinno Ci ułatwić wieczorne zasypianie.

Wymień pościel na letnią

Spanie pod jedną kołdrą przez cały rok jest mało rozsądne. Na lato warto mieć znacznie cieńszą kołdrę. W okresie wyjątkowo dokuczliwych upałów rozważ także spanie pod samym prześcieradłem, co praktykują np. mieszkańcy południowej Europy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie