Co to jest ból?

Marek Szydełko
22.01.2020

Ból jest nieprzyjemnym wrażeniem emocjonalnym związanym z uszkodzeniem tkanek. Jego celem jest umożliwienie ciału zareagowania i zapobieganie dalszemu uszkodzeniu tkanek. Czujemy ból, gdy sygnał jest przesyłany przez włókna nerwowe do mózgu w celu interpretacji. Doświadczenie bólu jest inne dla każdego i istnieją różne sposoby odczuwania i opisywania bólu. Może to utrudniać zdefiniowanie i leczenie. Ból może być krótkotrwały lub długotrwały, może pozostać w jednym miejscu lub może rozprzestrzeniać się po całym ciele.

Fakty na temat bólu:

  • Ból wynika z uszkodzenia tkanki.
  • Jest częścią mechanizmu obronnego organizmu. Ostrzega nas, aby podjąć działania, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu tkanek.
  • Ludzie doświadczają i opisują ból inaczej, a to utrudnia diagnozowanie.
  • Szereg leków i innych metod leczenia może pomóc złagodzić ból, w zależności od przyczyny.

Przyczyny

Ból może być przewlekły lub ostry i mieć różne formy i nasilenie. Ból odczuwa się, gdy specjalne nerwy wykrywające uszkodzenie tkanki wysyłają sygnały do ​​przekazywania informacji o uszkodzeniu wzdłuż rdzenia kręgowego do mózgu. Nerwy te znane są jako nocyceptory.

To mózg decyduje, co zrobić z bólem. Na przykład, jeśli dotkniesz gorącej powierzchni, wiadomość przejdzie przez łuk odruchowy w rdzeniu kręgowym i spowoduje natychmiastowe skurcz mięśni. Ten skurcz odciągnie dłoń od gorącej powierzchni. Dzieje się to tak szybko, że wiadomość nawet nie zdąży dotrzeć do mózgu. Jednak wiadomość o bólu, mimo, iż ręka została zabrana będzie nadal docierać do mózgu. Tam będzie powodować nieprzyjemne odczucie bólu.

Mózg danej osoby interpretuje te sygnały, a skuteczność kanału komunikacji między nocyceptorami a mózgiem decyduje o tym, jak ludzie odczuwają ból. Mózg może również uwalniać przyjemne chemikalia, takie jak dopamina, aby przeciwdziałać nieprzyjemnym skutkom bólu.

Rodzaje

Ból może być ostry lub przewlekły. Ostry ból jest na ogół intensywny i krótkotrwały. Jest to sposób, w jaki ciało powiadamia osobę o urazie lub miejscowym uszkodzeniu tkanki. Leczenie leżącego u podstaw urazu zwykle rozwiązuje ten rodzaj bólu. Mechanizm „walki lub ucieczki” uruchamiany jest przez ostry ból, często powodujący szybsze bicie serca i częstsze oddychanie.

Istnieją różne rodzaje ostrego bólu:

  • Ból somatyczny to ból powierzchniowy odczuwany na skórze lub tkankach miękkich tuż pod skórą.
  • Ból trzewny powstaje w narządach wewnętrznych i wyściółkach ubytków w ciele.
  • Polecany ból jest odczuwany w miejscu innym niż źródło uszkodzenia tkanki, takim jak ból barku odczuwany podczas zawału serca.

Przewlekły ból trwa znacznie dłużej niż ostry ból. Często nie można tego rozwiązać. Może być łagodny lub ciężki, może być ciągły, jak w zapaleniu stawów, lub może być przerywany, jak w migrenach. Przerywany ból pojawia się wielokrotnie, ale zatrzymuje się pomiędzy.
Reakcje „walki lub ucieczki” ostatecznie kończą się w przypadkach przewlekłego bólu, ponieważ współczulny układ nerwowy, który je wywołuje, dostosowuje się do bodźca bólowego. Jeśli wystąpi wystarczająca liczba przypadków ostrego bólu, mogą wytworzyć nagromadzenie sygnałów elektrycznych w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), które mogą nadmiernie stymulować włókna nerwowe.

Opisywanie bólu

Istnieją inne, bardziej wyspecjalizowane sposoby opisywania bólu.
Obejmują one:

  • Ból neuropatyczny: Jest to następstwo uszkodzenia nerwów obwodowych, które łączą mózg i rdzeń kręgowy z resztą ciała. Może przybrać formę bólu podobnego do porażenia prądem, tkliwości, drętwienia, mrowienia i dyskomfortu.
  • Ból fantomowy: występuje po amputacji kończyny i odnosi się do bolesnych odczuć spowodowanych brakującą kończyną. Wpływa na około 70 procent osób po amputacji.
  • Ból ośrodkowy: jest często spowodowany zawałem, ropniem, guzami, zwyrodnieniem lub krwotokiem w mózgu i rdzeniu kręgowym. Ból ośrodkowy trwa i może wahać się od łagodnego do bardzo bolesnego. Pacjenci zgłaszają pieczenie, bóle i ucisk.

Umiejętność opisania bólu może pomóc w postawieniu bardziej szczegółowej diagnozy. Poradnia rehabilitacyjna - często dopiero wizyta tam może pomóc w pełnym zdiagnozowaniu bólu.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie