Co to jest poradnia audiologiczna?

Maciej Piwowski
15.09.2020

Każdy, kto zmaga się z utratą słuchu, oprócz porady medycznej zasięgniętej u lekarza laryngologa, może liczyć na dodatkowe skierowanie do poradni audiologicznej, w celu przeprowadzenia szczegółowych badań specjalistycznych. To one pozwolą zdiagnozować ubytek słuchu oraz pomogą podjąć skuteczne kroki w celu rozpoczęcia stosownego leczenia. Zatem czym dokładnie zajmuje się poradnia audiologiczna oraz jakie badania oferuje?

Poradnia audiologiczna – skuteczna pomoc w walce z ubytkiem słuchu

Wizyta w poradni audiologicznej ma na celu przeprowadzenie badań, które pomogą zdiagnozować wadę słuchu – audiologia bowiem poświęcona jest nauce związanej ze zmysłem słuchu. Do poradni audiologicznej kierowane są osoby w różnym wieku, które po wcześniejszej konsultacji z laryngologiem, borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami takimi, jak niedosłuch czy też szumy uszne. W celu wskazania precyzyjnej diagnozy na miejscu zalecany jest szereg badań, wśród których wymienić można:

- otoemisja akustyczna (OAE) – tego typu badanie przeprowadzane jest w celach zdiagnozowania niedosłuchu w obrębie ślimaka

- audiometria tonalna, która ma na celu zdiagnozować stopień zaawansowania wady słuchu

- audiometria impedancyjna odpowiedzialna za ogólną ocenę stanu ucha środkowego

- próby nadprogowe, które mają na celu stwierdzić poziom uszkodzenia ślimaka usznego

- słuchowe potencjały wywołane (ABR) – badanie ma na celu sprawdzenie czy ludzki mózg reaguje na dźwięki

- potencjały słuchowe stanu ustalonego (ASSR) – tego typu badanie pomaga między innymi ocenić skuteczność implantów słuchowych oraz aparatów słuchowych

- diagnostyka centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego (APD) – wspomniane badanie pozwala określić zdolność przetwarzania słuchowego

Powyższe przykłady stanowią jedynie część badań, które są bezpośrednio związane z oceną sprawności układu słuchowego. Warto pamiętać, że każde z wykonywanych badań przeprowadzane jest przez specjalistów, którzy dostosowują poziom badania do wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania zaburzeń w obrębie narządu słuchu.

Badania audiologiczne – wykonaj je niezwłocznie!

Każde z badań zostaje dostosowane do indywidualnych czynników, dzięki czemu ich skuteczność pozwala postawić trafną diagnozę. Dobra poradnia audiologiczna to przede wszystkim zespół doświadczonych audiologów, którzy nieustannie pogłębiają swoją wiedzę. Równie istotne jest samo wyposażenie poradni audiologicznej, dzięki czemu specjalista ma do dyspozycji profesjonalny sprzęt do przeprowadzania badań diagnostycznych.

Poradnia audiologiczna świadczy szereg usług związanych z wyspecjalizowaną diagnostyką układu słuchowego, jak również doradza wybór odpowiedniego aparatu słuchowego, oferując dodatkowo możliwość jego zakupu. Cena danego badania może być uzależniona od stopnia jego zaawansowania, jak również od liczby przeprowadzanych konsultacji. Średnie ceny świadczonych usług przez poradnie audiologiczne wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Odpowiednio wczesne wykrycie zaburzeń słuchu daje szansę na wyhamowanie progresu, a także pozwala skutecznie podjąć leczenie. Do podstawowych zaburzeń układu słuchowego zalicza się między innymi: niedosłuch, szumy uszne oraz ubytki wrodzone. Konsultacja medyczna składa się z kilku części, które pozwolą lekarzowi specjaliście podjąć odpowiednie kroki w celu rozpoczęcia leczenia. Wizyta obejmuje między innymi przeprowadzenie wywiadu medycznego, wstępne badanie słuchu, przeprowadzenie audiometrii tonalnej oraz pozostałych zabiegów. Warto pamiętać, aby reagować niezwłocznie i nie czekać z wizytą u audiologa. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko postępującej utraty słuchu i w efekcie znacznie podnosimy komfort swojego życia! 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.