Ćwiczenia po porodzie na drabince gimnastycznej w domu: dlaczego warto?

Marek Szydełko
27.01.2021

Drabinka gimnastyczna większości z nas kojarzy się z elementem wyposażenia szkolnych sali do ćwiczeń, ewentualnie z gimnastyką korekcyjną. Tymczasem takie drabinki coraz częściej goszczą w… naszych domach. W dobie pandemii, gdy nie możemy korzystać z siłowni i klubów fitness, mnóstwo osób decyduje się na zakup własnego sprzętu. Idealnym wyborem będzie tutaj właśnie wielofunkcyjna drabinka – szczególnie z punktu widzenia młodych mam. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia po porodzie na drabince gimnastycznej w domu? Poznaj najważniejsze argumenty.

To naprawdę nic trudnego!

Podstawową zaletą ćwiczeń na drabince gimnastycznej jest łatwość ich wykonywania. To ważne po porodzie, kiedy Twoje mięśnie głębokie wciąż są bardzo osłabione, a Ty nie czujesz się na siłach, by zaliczać forsowne treningi, biegać czy tym bardziej dźwigać ciężary. Wybór ćwiczeń z wykorzystaniem drabinki jest tak szeroki, że na pewno znajdziesz coś dla siebie, niezależnie od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie (i teraz musisz uważać na bliznę).

Drabinka gimnastyczna do ćwiczeń świetnie nadaje się do rozciągania i wzmacniania mięśni, co jest podstawą, by uniknąć bolesnych kontuzji i przetrenowania. Możesz ją wykorzystać do ćwiczenia praktycznie wszystkich partii mięśniowych, od nóg, przez pośladki, brzuch, aż po ręce, plecy i klatkę piersiową. Tym samym jeden przyrząd zastępuje Ci połowę wyposażenia standardowej siłowni.

Zajmuje mało miejsca

A do tego naprawdę fajnie wygląda. Drabinka gimnastyczna śmiało może być traktowana, jako designerski element wyposażenia wnętrza. Jeśli myślisz, że nie masz na nią miejsca, to zajrzyj na stronę internetową polskiego producenta drabinek gimnastycznych BenchK i sprawdź, jak się prezentuje https://benchk.com/. Tak wykonana drabinka bez problemu zmieści się czy to w salonie, czy w pokoju dziecka, czy w sypialni. Przyznasz, że to oryginalne dopełnienie designu pomieszczenia, prawda?

Antidotum na poporodowe problemy

Nawet jeśli w ciąży bardzo dbałaś o siebie, stosowałaś zdrową dietę i udało Ci się za bardzo nie przytyć, to po urodzeniu dziecka z pewnością zauważasz różne niedoskonałości swojego wyglądu. To wina hormonów, a konkretnie gwałtownego spadku poziomu estrogenu. Przez to Twoja skóra jest ziemista i zwiotczała, włosy wypadają garściami, do tego dochodzą jeszcze zupełnie naturalne po porodzie problemy, jak rozstępy czy cellulit oraz nadprogramowe kilogramy.

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, abyś szybko wróciła do dawnej formy. Grunt, to postawić na aktywność fizyczną. Jasne, że z maluszkiem w domu trudno jest znaleźć czas na intensywne uprawianie sportu, dlatego stosuj metodę małych kroków, w której doskonale sprawdza się drabinka do ćwiczeń.

Możesz zacząć od rozciągania, następnie wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśniowe, szczególnie mięśnie głębokie (to przez ich osłabienie odczuwasz ból w krzyżu). Mamy tutaj na myśli przysiady, swobodny zwis, siedzenie w powietrzu opierając się plecami o drabinkę.

Nie zniechęcaj się początkowymi trudnościami – po kilku tygodniach sama zauważysz, że wykonujesz coraz więcej powtórzeń i wydłużasz czas trwania pojedynczego ćwiczenia. To znak, że Twój organizm wraca do formy!

Ogromną zaletą ćwiczeń po porodzie na drabince gimnastycznej w domu jest też to, że możesz je wykonywać wtedy, gdy akurat masz wolną chwilę. Nie musisz się ubierać, szukać opieki dla dziecka, spieszyć się, bo za chwilę wypada pora karmienia. Ćwiczysz wtedy, gdy możesz, gdy masz na to ochotę i siłę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.