Cytologia – proste badanie, które może Ci uratować życie

Jerzy Biernacki
30.11.2017

W Polsce z roku na rok poprawia się dostępność do bezpłatnych badań prewencyjnych, które mają na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Jeśli ktoś twierdzi, że jest inaczej, to albo zmyśla, albo zasłania w ten sposób swoje lenistwo. Jako kobieta powinnaś (a wręcz masz wobec siebie taki obowiązek!) regularnie wykonywać nie tylko mammografię, ale też cytologię. To zupełnie nieinwazyjne badanie, którego – nie wiedzieć czemu – Polki nadal się boją.

Na czym polega cytologia?

Badanie cytologiczne przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym – można je wykonać na koszt NFZ lub prywatnie (cena wynosi średnio 50 złotych + koszt wizyty). Podczas badania lekarz pobiera wymaz z pochwy specjalną szczoteczką. Nie jest to bolesne, ale za pierwszym razem możesz czuć się nieco nieswojo. Następnie materiał trafia do laboratorium. Od uzyskanych wyników zależy dalsze postępowanie. Jeśli jesteś całkowicie zdrowa, za rok powinnaś powtórzyć badanie. Jeśli natomiast zostaną wykryte niepokojące zmiany, konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Największa zaletą cytologii jest to, że jako jedyne badanie pozwala wykryć zmiany nowotworowe na szyjce macicy w stadium przedklinicznym. Na tym etapie całkowite wyleczenie jest praktycznie pewne. Niestety, w Polsce rak szyjki macicy wciąż jest jednym z głównych zabójców kobiet. Wina leży po stronie pań, które nie chcą się badać lub robią to zdecydowanie zbyt rzadko.

Kiedy wykonać pierwszą cytologię?

Umowną granicą jest ukończenie 25. roku życia, jednak wszyscy ginekolodzy zalecają, aby kobieta poddała się cytologii zaraz po rozpoczęciu współżycia. Jednym z czynników wywołujących raka szyjki macicy jest bowiem wirus HPV, który może być przenoszony drogą płciową.

Jak często się badać?

Minimum raz w roku! Choć u niektórych pań zalecana częstotliwość badania wynosi 24 miesiące, to naprawdę nie ma sensu tak długo zwlekać. Koszt prywatnie wykonanej cytologii jest na tyle niski, że każdą z nas powinno być stać na to, by raz do roku potwierdzić swój stan zdrowia.

Częstsze przeprowadzanie cytologii zaleca się kobietom, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Są to panie, w których bliskiej rodzinie były przypadki tego nowotworu (szczególnie u matki, siostry, ciotki czy babci). Raz na pół roku powinny się też badań nosicielki wirusa HPV oraz wirusa HIV, kobiety przyjmujące leki immunosupresyjne czy przeszłości leczone z powodu nadżerki lub dysplazji szyjki macicy.

Warto wiedzieć

U kobiet w ciąży wykonanie badania zaleca się dopiero w około 9-10 tygodniu.

Badanie cytologiczne nie boli, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest przeprowadzane w sterylnych warunkach. Trwa dosłownie kilka minut i można je przeprowadzić w praktycznie każdym gabinecie ginekologicznym.

Cytologia pozwala wykryć nie tylko zmiany nowotworowe, ale też m.in. groźne infekcje intymne. Nie szukaj więc żadnych wymówek. Po prostu umów się do swojego lekarza!

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie