Czego nie powinnaś robić w trakcie przechodzenia przeziębienia?

Marek Szydełko
11.02.2024

W codziennym zabieganiu bardzo często kompletnie lekceważymy infekcje wirusowe. Na przeziębienie nawet nie zwracamy uwagi, traktując je jako coś normalnego i oczywiście kontynuując chodzenie do pracy, ogarnianie domu, robienie zakupów itd. To może się źle skończyć, dlatego staraj się stosować do choć podstawowych zaleceń lekarskich. Oto czego nie powinnaś robić w trakcie przechodzenia przeziębienia.

Nadmierny wysiłek fizyczny

W trakcie przeziębienia daruj sobie intensywne treningi. Aktywność fizyczna może dodatkowo obciążyć Twój organizm, który i tak jest już osłabiony walką z infekcją.

Ograniczenie spożywania alkoholu i kofeiny

Zarówno alkohol, jak i kawa, ,mogą prowadzić do odwodnienia i pogorszenia objawów przeziębienia, co skończy się dłuższym trwaniem infekcji i pogłębieniem uczucia zmęczenia.

Unikanie palenia tytoniu

Jeśli palisz lub popalasz, to przeziębienie jest dobrą okazją do rzucenia nałogu. Nikotyna może pogorszyć objawy i spowolnić proces powrotu do zdrowia.

Niedobory składników odżywczych

W trakcie przeziębienia zwykle mamy mniejszy apetyt, natomiast warto się zmusić do przyjmowania normalnych posiłków, aby uzupełnić niedobory składników odżywczych i mineralnych, co może przyspieszyć powrót do formy.

Pamiętaj również o piciu dużych ilości wody w celu optymalnego nawodnienia organizmu.

Ignorowanie odpoczynku

W trakcie przeziębienia staraj się jak najwięcej wypoczywać. Idealnie byłoby wziąć zwolnienie lekarskie i spędzić kilka dni w łóżku, dzięki czemu o wiele szybciej pozbędziesz się męczących objawów infekcji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie