Częste zwroty głowy – co może być przyczyną?

Antoni Kwapisz
07.05.2024

Zawroty głowy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, od tych zupełnie prozaicznych i niewymagających troski, aż po poważne problemy zdrowotne. Jeśli miewasz je bardzo często, na przykład kilka razy w tygodniu, to na dobry początek sprawdź, co potencjalnie może być tego przyczyną.

Odwodnienie

Niewystarczające nawodnienie organizmu może powodować zawroty głowy, szczególnie podczas wstawania.

Niski poziom cukru

Niski poziom cukru we krwi może prowadzić do ogólnego osłabienia, złego samopoczucia i zawrotów głowy, nie tylko u osób z cukrzycą, ale też będących na drastycznej diecie redukcyjnej czy spożywających posiłki nieregularnie.

Zaburzenia równowagi

Zawroty głowy mogą wynikać z problemów z uchem wewnętrznym, które odpowiada za utrzymanie równowagi. Przykładami takich problemów są choroba Meniere’a i zapalenie błędnika.

Anemia

Niedokrwistość, spowodowana niskim poziomem czerwonych krwinek, może prowadzić do uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, ponieważ organizm ma trudności z dostarczaniem wystarczającej ilości tlenu do mózgu i innych narządów.

Zaburzenia krążenia

Zawroty głowy mogą być spowodowane przez niewydolność krążenia, w tym niskie ciśnienie krwi, szczególnie przy szybkim wstawaniu, kiedy to dochodzi do tzw. ortostatycznego obniżenia ciśnienia.

Przyjmowanie leków

Niektóre leki mogą powodować zawroty głowy, zwłaszcza te wpływające na ciśnienie krwi, preparaty o działaniu uspokajającym oraz niektóre antybiotyki i leki przeciwhistaminowe.

Migrena

Zawroty głowy mogą być jednym z objawów migreny, nawet wtedy, gdy nie odczuwasz silnego bólu.

Zaburzenia psychiczne

Stres, lęk, a także atak paniki mogą prowadzić do odczuwania zawrotów głowy.

Zmiany hormonalne

To kobiety częściej doświadczają zawrotów głowy, co może mieć związek ze zmianami hormonalnymi podczas menstruacji, ciąży lub w okresie menopauzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie