Czujesz wyraźny spadek libido? Oto prawdopodobne przyczyny

Mateusz Nowak
22.08.2018

Na pewno dobrze wiesz, że udane pożycie jest fundamentem szczęśliwego związku. Tym bardziej powinnaś się zaniepokoić, gdy bez wyraźnego powodu nagle straciłaś zainteresowanie seksem. Spokojnie, spadek libido, nawet gwałtowny, może mieć różne przyczyny i nie zawsze należy ich szukać u partnera. Często źródłem problemu jest coś, na co nawet nie zwracamy szczególnej uwagi. Przeczytasz o tym w naszym poradniku.

Chroniczne zmęczenie

Jeśli w ostatnim czasie przybyło Ci obowiązków służbowych lub domowych, a tym bardziej, gdy na świecie pojawiło się dziecko, to nic dziwnego, że seks jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz. Po prostu jesteś skrajnie zmęczona i potrzebujesz odpoczynku. O ile przemęczony facet wciąż może stanąć na wysokości zadania i miewa ochotę na igraszki, o tyle u kobiet działa to inaczej. Nie od dziś wiadomo, że pożądanie zaczyna się u nas w głowie. Gdy ta jest zmęczona, na seks zwyczajnie nie ma nastroju.

Stres

Nadmiar stresu potrafi zrujnować każde pożycie i zamrozić niejedną sypialnię. Źródłem stresu najczęściej jest oczywiście praca lub zła sytuacja finansowa. To zupełnie naturalne, że w takich okolicznościach nie masz ochoty na seks. Zestresowany organizm jest też skrajnie zmęczony, co dodatkowo obniża poziom libido. Musisz zacząć walczyć ze stresem, znaleźć sobie jakąś odskocznię, w ostateczności nawet pomyśleć o zmianie pracy.

Antykoncepcja

Jeśli jakiś czas temu zmieniłaś tabletki i od tamtej pory narzekasz na spadek libido, to mamy winowajcę. Jest to częsty problem i nie możesz go lekceważyć. Od razu umów się na wizytę u lekarza i powiedz mu o swoich obserwacjach. Powinnaś otrzymać inne tabletki, które nie będą powodowały takich skutków ubocznych. Pamiętaj – to samo nie minie!

Zła dieta

Objadasz się na noc? Często sięgasz po tłuste potrawy, nie odmawiasz słodyczy? Nic dziwnego, że seks jest ostatnią czynnością, o jakiej myślisz przed snem. Po prostu czujesz się ociężała, na pewno zauważyłaś, że przybyło Ci kilogramów, przez co masz wrażenie, że jesteś nieatrakcyjna. To wszystko fatalnie odbija się na Twoim libido. Postaraj się więc jak najszybciej zmienić dietę na lekkostrawną, zacznij też uprawiać sport. Gdy poczujesz się bardziej fit, od razu wróci Ci ochota na igraszki.

Spadku libido na pewno nie należy bagatelizować. Przedłużanie tego stanu na 100% pogorszy Twoje relacje z partnerem, a w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do rozpadu związku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.