Czy bezsenność jest chorobą?

Jerzy Biernacki
04.03.2019

Bezsenność klasyfikowana jest do zaburzeń snu. Ich przyczyna natomiast mogą być również choroby. Osoby cierpiące na bezsenność odczuwają o wiele więcej dolegliwości poza zmęczeniem. Przewlekły niedobór snu niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, w stopniu znaczącym pogarsza też jakość życia.

Jak brak snu wpływa na organizm?

Początkowo zauważyć można zaburzoną zdolność skupienia uwagi, koncentracji, zapamiętywania i uczenia się. W kolejnych dniach, które następują po bezsennych nocach pojawia się wzmożone napięcie, drażliwość, a także osłabienie funkcji poznawczych i sprawności intelektualnej. Z czasem wystąpić mogą bóle głowy, mniejsza wydolność fizyczna, nadwrażliwość na dźwięki oraz światło. Osoby, które cierpią na bezsenność przewlekłą mają mniejszą odporność na stres.

 

Choroby powodujące bezsenność

Problemy z zasypianiem, częste pobudki i niespokojny sen spowodowane mogą być przez zmiany w organizmie. Należą do nich:

  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność serca
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy
  • choroby psychiczne
  • zespół niespokojnych nóg.

Innymi przyczynami pojawienia się bezsenności są przewlekły stres, zaburzenia rytmu dnia, depresja, a także stany nerwowe powodowane przez nieskuteczne próby zaśnięcia.

 

Leczenie może wymagać czasu

Choć bezsenność nie jest chorobą, do jej zlikwidowania stosuje się terapię połączoną często z leczeniem farmakologicznym. Zażywanie tabletek niekiedy jest niezbędne, by móc udać się na terapię i zacząć rozwiązywać problem będący przyczyną zaburzeń snu. Centrumdobrejterapii.pl wykorzystuje metody opracowane przez wykwalifikowanych specjalistów polegające na programach behawioralnych, oddziaływaniu motywacyjnym, terapii poznawczo-behawioralnej oraz treningach relaksacyjnych. Działanie tych sposobów wspomóc można poprzez samodzielne zatroszczenie się o higienę snu, a więc przewietrzenie sypialni przed pójściem spać, odprężenie się i wyciszenie, przygaszenie świateł oraz unikanie oglądania telewizji i korzystania z telefonu przed zaśnięciem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie