Dieta ketogeniczna budzi coraz większe zainteresowanie wśród osób, które chcą schudnąć, a docelowo także odżywiać się w sposób korzystny dla zdrowia. Charakteryzuje się wysokim spożyciem tłuszczów i niskim węglowodanów. Tak specyficzny skład diety sprawia, że zdecydowanie nie jest to propozycja dla każdego. Sprawdź, kto nie powinien rozważać przejścia na dietę ketogeniczną.
Jeśli cierpisz na zaburzenia metabolizmu tłuszczów, takie jak pierwotne zaburzenia cyklu beta-oksydacji kwasów tłuszczowych, to nie stosuj diety ketogenicznej, która mogłaby wywołać poważne problemy zdrowotne.
Diety „keto” powinny również unikać osoby z niedoborem dehydrogenazy pirogronianowej (PDH), czyli chorobą, która wpływa na przemianę glukozy na energię.
Osoby z chorobami wątroby i nerek
Zaawansowane choroby wątroby lub nerek praktycznie wykluczają stosowanie diety ketogenicznej, co wynika z trudności przetwarzaniem dużych ilości tłuszczu. Dieta wysokotłuszczowa mogłaby nadmiernie obciążać te narządy.
Dieta ketogeniczna jest raczej niewskazana dla osób z chorobami trzustki, w tym z przewlekłym zapaleniem trzustki, u których mogłaby spowodować zaostrzenie objawów.
Jeśli spodziewasz się dziecka lub karmisz naturalnie, to w tym momencie na pewno nie przechodź na dietę ketogeniczną. Istniałoby tutaj potencjalne ryzyko dla rozwoju dziecka z powodu niezaspokojenia zwiększonych potrzeb żywieniowych matki.
Można się spotkać z opinią, że dieta ketogeniczna jest szczególnie zalecan osobom z cukrzycą typu 2. Zupełnie inaczej wygląda to u osób z cukrzycą typu 1, u których ta kontrowersyjna dieta mogłaby zwiększać ryzyko hipoglikemii i ketozy.