Czy masz menopauzę? Sprawdź typowe objawy klimakterium

Mateusz Nowak
18.07.2019

Menopauza przychodzi znienacka. Żadna kobieta się jej nie spodziewa, ale każda odczuwa jej dokuczliwe objawy. Klimakterium to bez wątpienia przykry moment w życiu dojrzałej pani. Jakie są typowe objawy menopauzy? Wymieniamy je w naszym poradniku, co pomoże Ci stwierdzić, czy przypadkiem nie weszłaś już w okres przekwitania.

Tycie

Jest trudnym do przeoczenia objawem, ponieważ masa Twojego ciała może się zwiększyć pomimo stosowania diety czy aktywności fizycznej. Jest to spowodowane naturalnym spowolnieniem procesów metabolicznych. Możesz więc zaobserwować u siebie nieco więcej tkanki tłuszczowej i zmianę proporcji figury.

Uderzenia gorąca

Chyba najbardziej znany objaw klimakterium, który potrafi być naprawdę dokuczliwy. Uderzenia gorąca pojawiają się zwłaszcza w stresowych sytuacjach, ale również podczas odpoczynku. Nagle czujesz, że musisz się pilnie schłodzić, choć inni siedzą w ciepłych ubraniach. Ten objaw najczęściej ustępuje dopiero po 5 latach od rozpoczęcia się menopauzy.

Ból towarzyszący zbliżeniom

U kobiet przechodzących menopauzę obserwuje się suchość pochwy, co jest spowodowane mniej intensywną produkcją śluzu. W ten sposób układ rodny szykuje się do przekwitania. Przykrym skutkiem są bolesne i znacznie mniej przyjemne zbliżenia, a także spadek libido. Rada? Zacznijcie stosować środki nawilżające w żelu.

Nietrzymanie moczu

Jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów menopauzy. Kobiety w fazie klimakterium bardzo często mają problem z nietrzymaniem moczu. Jest to wina obniżenia się poziomu estrogenów, co sprzyja chorobom układu moczowego. W skrajnym przypadku konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny.

Pogorszony nastrój

To nie przypadek, że u wielu pań przechodzących fazę przekwitania diagnozuje się depresję i stany depresyjne. Menopauza wpływa nie tylko na fizykę, ale także psychikę kobiety. Zupełnie normalnym objawem klimakterium jest pogorszenie nastroju, obniżenia poczucia własnej wartości, drażliwość.

Pogorszenie wyglądu

Nawet jeśli jesteś bardzo zadbaną kobietą, to czasu nie oszukasz. W okresie klimakterium licz się z tym, że Twój wygląd wyraźnie się pogorszy. Zauważysz więcej zmarszczek, odnotujesz wiotkość skóry i osłabienie włosów. Jest to spowodowane wspomnianym już obniżeniem poziomu estrogenów. Skonsultuj się z zaufaną kosmetyczką, która podpowie Ci, jak załagodzić nieestetyczne skutki menopauzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.