Czy można pływać w ciąży?

Antoni Kwapisz
04.12.2020

Pływanie uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych i najmniej kontuzjogennych sportów. Jest również łatwo dostępny, bo praktycznie w każdym mieście znajduje się kilka basenów. Czy jednak pływanie jest wskazane w ciąży? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłe mamy, na które udzielamy odpowiedzi w naszym poradniku.

Nie ma przeciwwskazań do pływania w ciąży

A wręcz jest to zalecana forma aktywności przez ginekologów i położników. Pływanie świetnie wpływa na ogólną kondycję organizmu, pozwala utrzymać formę i stanowi jeden z elementów przeciwdziałania nadmiernemu przybieraniu na wadzę w stanie błogosławionym. Bardzo dużą zaletą pływania z punktu widzenia medycyny jest intensywne dotlenienie organizmu, co ma znakomity wpływ na rozwój płodu.

Nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdziłyby szkodliwość pływania w czasie ciąży. Nie musisz się nawet bać chlorowanej wody – nie będzie ona mieć negatywnego wpływu na płód czy Twoje drogi rodne. Pamiętaj natomiast, że czas pływania w ciąży powinien być ściśle kontrolowany. Zaleca się, aby nie robić tego dłużej niż przez pół godziny dziennie.

To warto wiedzieć

Pływanie świetnie rozwija mięśnie głębokie, co może mieć dobry wpływ na poród i ułatwić Ci urodzenia dziecka siłami natury.

Kto nie powinien pływać w ciąży?

Choć pływanie generalnie jest bardzo bezpieczne dla mamy i dziecka, to jednak niektóre kobiety powinny zrezygnować z tej formy aktywności. Nie chodź na basen, gdy cierpisz na nadciśnienie tętnicze, masz cukrzycę ciążową, jesteś przeziębiona, masz infekcję intymną lub cierpisz na choroby nerek.

To jest ważne!

Pływać nie powinny też kobiety będące w ciąży zagrożonej lub podwyższonego ryzyka, np. bliźniaczej.

Dodatkowo pamiętaj, że najlepsze dla Ciebie i dziecka jest pływanie w stosunkowo chłodnej wodzie. Jeśli natomiast planujesz wybrać się np. do aquaparku, na termy czy po prostu wejść do jacuzzi, to nie powinnaś przebywać w gorącej wodzie dłużej niż 10 minut. Zbyt ciepła woda ma niekorzystny wpływ na ukrwienie łożyska oraz sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie