Czy nabiał szkodzi?

Maciej Piwowski
21.07.2019

Produkty mleczne znajdują się w diecie większości ludzi, niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez nabiału. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna eliminować nabiał z diety, jedni ze względów zdrowotnych, inni ze względów światopoglądowych. O co tak naprawdę chodzi z tym nabiałem?

Dlaczego niektórzy rezygnują z jedzenia produktów mlecznych?

Coraz częściej spotykane są w sklepach produkty mleczne bez laktozy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, coraz więcej ludzi dotyka nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego. Gdy organizm wytwarza za mało enzymu laktazy, pojawiają się problemy z trawieniem laktozy. Wtedy laktoza ulega fermentacji w jelicie grubym. Objawami są biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Nietolerancja laktozy może być wrodzona lub z powodu zmniejszania się produkcji enzymu z wiekiem oraz z powodu uszkodzenia kosmków jelitowych.

Wiele osób rezygnuje z nabiału, ponieważ zauważono, że istnieje związek pomiędzy spożywaniem nabiału a pojawianiem się zmian skórnych, np. trądziku. Dzieje się tak dlatego, że mleko krowie zawiera hormony, które mogą powodować pojawianie się wyprysków na skórze.

Hormony zawarte w mleku mogą być winne problemom z chudnięciem, ponieważ spowalniają metabolizm. Ponadto w mleku jest sporo tłuszczu, a ten jest trawiony z dużym wysiłkiem dla organizmu. Produkty mleczne np. jogurty owocowe zawierają sporo dodatków, w tym cukier. Dlatego są to produkty, których unikają osoby próbujące schudnąć.

Jeść nabiał czy nie jeść?

Nabiał można jeść, ale z umiarem. Jest on źródłem białka i węglowodanów, które budują mięśnie oraz źródłem wapnia, który buduje kości. Tłuszcz zawarty w mleku też jest potrzebny, choćby dlatego, że niektóre witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach.

Część ludzi, którzy odrzucili nabiał ze swojej diety, zrobili to na „wszelki wypadek”. To znaczy, obawiają się oni alergii na mleko i nietolerancji laktozy. Nie ma potrzeby, aby unikać produktów mlecznych, jeśli nie występuje alergia na białko mleka lub nietolerancja laktozy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.