Podczas gojenia się ran, wewnątrz organizmu dochodzi do zagojenia uszkodzenia ciała w wyniku wielu działań. W trakcie każdej interwencji chirurgicznej dochodzi do uszkodzenia ciała na skutek na przykład nacięcia chirurgicznego, dlatego po operacji następuje proces gojenia się rany.
Gojenie następuje nie tylko wewnątrz organizmu, ale także w jego powłokach takich jak skóra, tkance podskórnej i powięzi. Mogą jednak nastąpić pewne zaburzenia gojenia następujące wewnątrz organizmu. Wówczas są one niedostępne dla lekarzy, jednak można je kontrolować poprzez obserwację takich czynników jak szybkość rytmu serca, tolerowania pokarmów, oddawania gazów oraz stolca. W razie nie prawidłowości w gojeniu rany można rozpocząć leczenie.
Czym są trudno gojące się rany?
To rany, które nie goją się poprzez tak zwany wtórnozrost ani rychłozrost. W trakcie ich gojenia może dojść do powikłań, przez które rany goją się dłużej, albo w ogóle organizm nie jest w stanie zagoić chorych miejsc.
Co może spowodować trudność w gojeniu się ran?
1. Zaburzenia metaboliczne, które dotyczą całego organizmu, czyli wyniszczenie, cukrzyca itp.
2. Słabe ukrwienie okolicy, w jakiej powstała rana.
3. Zakażenie rany przez ciężkie do usunięcia drobnoustroje takie jak grzyby, bakterie itp.
Przykładem bardzo trudnej do zagojenia się raz są owrzodzenia stopy cukrzycowej i owrzodzenia podudzi. Leczenie owrzodzeń jest niezwykle ciężkie i czasochłonne.
Uszkodzenie zdrowych tkanek w rejonie tejże razy są na początku małe, jednak przez wystąpienie innych czynniku, cały proces gojenia się rany jest długi, a organizm nie daje sobie z nim rady. Ilość czynników gojenia jest niewystarczająca, ponieważ występuje zbyt małe ukrwienie skóry kończyn. Okolica rany oprócz tego jest cały czas narażona na następne możliwe urazy. Właśnie te czynniki powodują, iż leczenie ran jest ciężkie i wymaga wiele czasu. Rodzina chorego, jak i sam chory musi być bardzo cierpliwy i współpracować z lekarzem prowadzącym i personelem szpitala.
W jaki sposób leczyć trudno gojące się rany?
Nie ma jednego idealnego sposobu, na ten rodzaj ran. Jest to proces ciężki, skomplikowany i bardzo długi. W niektórych przypadkach mimo różnych zastosowanych metod nie udaje się osiągnąć całkowitego sukcesu.
Komunikat prasowy