Dermatoskopia: ile to kosztuje?

Krzysztof Jagielski
29.12.2016

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o tym, żeby obserwować różnego rodzaju zmiany skórne na swoim ciele. W sytuacji, kiedy niepokoi Cię jakikolwiek pieprzyk na skórze, rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem, który oceni czy jest to coś poważnego. Dermatoskopia to najprostsza, najszybsza i najtańsza metoda badania zmian skórnych.

Przebieg dermatoskopii

Dermatoskop pozwala na ocenienie zmian skórnych dzięki temu, że pozwala on na powiększenie powierzchni skóry nawet 15 razy. W połączeniu ze specjalnym oświetleniem, możliwa jest bardzo wnikliwa diagnostyka.

Ocena zmian skórnych jest przeprowadzana poprzez przyłożenie aparatu do skóry. Aparat musi zostać posmarowany odpowiednim olejkiem, którego zadaniem jest zminimalizowanie rozpraszania oraz odbijania światła.

Badanie pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale przede wszystkim na głębsze struktury skórne. Dermatoskopia umożliwia ocenę asymetrii zmian skórnych, ich barwy a przede wszystkim to, czego nie da się zauważyć gołym okiem, gdyż zmiany barwnikowe mogą cechować się innym unaczynieniem, obecnością siateczki, kropkami i globulkami. Mogą mieć również inną strukturę oraz pasma.

Zastosowanie dermatoskopii

Dermatoskopia jest niezbędna do diagnostyki czerniaka skóry, który jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry i szybko daje przerzuty. Z tego też powodu bardzo istotna jest niezwykle szybka diagnoza oraz podjęcie działań terapeutycznych w postaci chirurgicznego wycięcia zmiany z marginesem tkanek zdrowych oraz przesłania jej do badania histopatologicznego.

Dzięki dermatoskopii możliwe jest wykrycie znamion barwnikowych podejrzanych o nowotworowy charakter. Ponadto przy użyciu dermatoskopu możliwe jest zróżnicowanie znamion barwnikowych od innych, podobnych w wyglądzie, ale zupełnie niegroźnych. Badanie może być także wykorzystywane do diagnozowania zakażenia świerzbem, oglądania trzonu włosa oraz oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego w kolagenozach.

Co powinniśmy wiedzieć przed badaniem?

Generalnie dermatoskopia nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Nie jest konieczne wykonywanie żadnych wcześniejszych badań laboratoryjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lekarz może zadać nam kilka pytać i warto znać odpowiedzi na te pytania.

Przede wszystkim należy poinformować lekarza, które zmiany budzą nasz niepokój oraz dlaczego. Istotną informacją będzie również czas występowania danej zmiany skórnej oraz tempo powiększania się. Z pewnością lekarz może też nas zapytać o barwie zmiany skórnej w momencie pojawienia się czy ewentualnej zmianie jej barwy w czasie. Lekarz może zapytać także o ewentualną bolesność bądź świąd zmiany, sączenie lub podkrwawianie. Istotną informacją dla lekarza będzie także to czy w najbliższej rodzinie występował czerniak bądź inne choroby nowotworowe.

Ważne jest również to, aby na badanie nie wybierać się bezpośrednio po wakacjach. Pod wpływem słońca znamiona nieco zmieniają wygląd, co może wprowadzić lekarza w błąd.

Gdzie można wykonać takie badanie?

Badania zmian skórnych można z powodzeniem wykonywać w wielu gabinetach dermatologicznych. Co ważne, dermatoskopia nie jest badaniem drogim i jej koszt często zależy od tego, gdzie mieszkamy oraz od ilości znamion, które chcemy sprawdzić. Zazwyczaj może to być od stu do nawet kilkuset złotych - zależnie od tego, ile znamion chcemy sprawdzić. Wiele zależy od gabinetu. O cenę najlepiej byłoby zapytać w konkretnym gabinecie, wyraźnie podkreślając, że zależy nam na zbadaniu wszystkich znamion na ciele.

Badanie może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Tak, jak w przypadku ceny, wszystko zależy od ilości znamion. Warto pamiętać o tym, że lekarz powinien zbadać dokładnie WSZYSTKIE części ciała - również te ''intymne'' oraz ''wstydliwe''. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie wolno się wstydzić i należy wspomnieć o każdym miejscu, które w jakikolwiek sposób nas niepokoi. Jeżeli zauważymy, że lekarz pomija którąkolwiek z okolic naszego ciała, należy upomnieć się o jej zbadanie.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://osteomed.krakow.pl/dermatoskopia-krakow/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie