Diagnostyka kręgosłupa- jakie badania wykonuje się najczęściej? 

Jerzy Biernacki
30.01.2021

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości bólowych są bóle kręgosłupa i inne schorzenia związane z jego nieprawidłowym funkcjonowaniem. Dla prawidłowego rozpoznania przyczyny dolegliwości konieczne jest staranne wykonanie odpowiednio dobranych badań diagnostycznych. Na podstawie wywiadu klinicznego, a następnie badań diagnostycznych i laboratoryjnych, można określić rodzaj schorzenia oraz wybrać optymalny wariant leczenia.

W leczeniu chorób i dysfunkcji kręgosłupa niezwykle pomocne są badania obrazowe. Zaawansowany technologicznie sprzęt do diagnostyki obrazowej kręgosłupa umożliwia szybką i dokładną lokalizację przyczyny schorzenia, a w nagłych przypadkach wręcz ratuje zdrowie i życie pacjenta. Właściwa identyfikacja i umiejscowienie schorzenia lub urazu pozwala na właściwy wybór metody leczenia i znacząco wpływa na rehabilitację pacjenta. W wiodących centrach leczenia chorób kręgosłupa, jak Carolina Medical Center, funkcjonują wyposażone w specjalistyczny sprzęt centra diagnostyki obrazowej pomagające w szybkiej i trafnej diagnozie. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://kregoslup.carolina.pl/diagnostyka/

Jakie badania najczęściej wykonywane są w diagnostyce kręgosłupa?

Po badaniu klinicznym i palpacyjnym kręgosłupa, w celu dokładniejszego postawienia diagnozy lekarz zleca najczęściej wykonanie właściwego badania obrazowego, które pomoże w wyjaśnieniu przyczyny dolegliwości. Zazwyczaj badanie rentgenowskie (RTG) rozpoczyna diagnozowanie kręgosłupa. Jest to badanie bezbolesne i bezpieczne z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. To też najpowszechniejsza metoda obrazowania układu kostnego, szeroko dostępna i stosunkowo tania, a jej wynik dobrze uwidacznia wszystkie wszystkie zmiany kostne, np. zmiany zwyrodnieniowe, złamania. W związku z tym stosowana jest u większości pacjentów.

Szybką i dokładną ocenę kostnych elementów kręgosłupa umożliwia tomografia komputerowa (TK). Jest to metoda diagnostyczna wykorzystująca również promieniowanie rentgenowskie i umożliwiająca wykonanie wielu zdjęć w różnych płaszczyznach i warstwach. Wynik otrzymuje się po komputerowej obróbce obrazu. Ze względu na wykorzystywane promieniowanie jonizujące, badanie nie może być zbyt często powtarzane w krótkim odstępie czasowym.

Bardzo dokładną metodą diagnostyczną, opartą na zjawisku jądrowego rezonansu magnetycznego, jest obrazowanie rezonansem magnetycznym (RM), a więc bez zastosowania promieni rentgenowskich. Jest to bardzo dokładne badanie powtarzalne o najwyższym profilu bezpieczeństwa biologicznego. Stosując odpowiednią aparaturę i czas wykonywania badania za pomocą rezonansu, uzyskuje się bardzo dobre obrazy kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Koszt tego badania jest większy niż badania RTG czy TK.

Gdzie zdiagnozować kręgosłup?

Najlepiej zdiagnozować kręgosłup w placówce medycznej, w której będziemy kontynuowali dalsze jego leczenie - o ile placówka ta dysponuje odpowiednim, nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Jakość otrzymanych obrazów kręgosłupa warunkuje postawienie trafnej diagnozy i ustalenie przebiegu dalszego leczenia. Również interpretacja otrzymanych wyników uzależniona jest od kwalifikacji i doświadczenia personelu medycznego wykonującego badanie.

Specjaliści na co dzień zajmujący się tego typu schorzeniami najlepiej wiedzą, jaką metodą wykonać badanie, aby otrzymać jak najdokładniejszy wynik ułatwiający dalsze leczenie kręgosłupa. Jako przykład można podać większą ilość sekwencji i dłuższy czas projekcji przy wykonywaniu nieszkodliwego badania rezonansem magnetycznym w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie