Dlaczego chorujesz w okresie lata?

Maciej Piwowski
04.09.2020

Infekcje, zwłaszcza wirusowe, kojarzą się nam przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym. Wtedy polskie przychodnie dosłownie pękają w szwach, co jest spowodowane rozpoczęciem się sezonu grypy i przeziębienia. Chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Ciekawe jest jednak to, że wiele osób przechodzi ten sezon bez szwanku, natomiast zaczynają chorować dopiero latem. Też tak masz? Regularnie łapiesz różne infekcje w okresie wakacyjnym? Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Klimatyzacja

Choć bardzo ułatwia nam życie w okresie upałów, to jednak może stanowić także zagrożenie dla naszego zdrowia. Zwłaszcza, jeśli jest nieprawidłowo użytkowana oraz nie była od dawna serwisowana. Dotyczy to zarówno klimatyzacji samochodowej, jak i tej w biurze czy w domu – o ile oczywiście ją masz.

Klimatyzacja podlega corocznemu przeglądowi, który obejmuje odgrzybienie i sterylizację całego układu. Jeśli o tym zapomnimy, to siłą rzeczy będziemy narażeni na stały kontakt z różnymi drobnoustrojami, w tym bakteriami i grzybami wywołującymi infekcję.

Pamiętaj również, aby nie przesadzać z klimatyzacją. Zaleca się, aby temperatura ustawiona w pomieszczeniu czy w samochodzie była o 5-6 stopni niższa od tej na zewnątrz. Nigdy też nie stawaj bezpośrednio pod klimatyzatorem, nie kładź się pod nim i nie kieruj nawiewu bezpośrednio na twarz.

Zimny i silny nawiew

Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z klimatyzacji, ratują się w inny sposób i najczęściej sięgają po popularne wentylatory (wiatraki). To oczywiście pozwala się szybko schłodzić, ale koszty dla zdrowia mogą być dość wysokie. Silny strumień chłodnego powietrza powoduje gwałtowne obniżenie temperatury na skórze, co z kolei skutkuje wytwarzaniem się pary wodnej. Efekt? Momentalnie możesz się zaziębić.

Kierowanie silnego strumienia powietrza na twarz jest często przyczyną zapalenia zatok, a każdy, kto kiedykolwiek tego doświadczył, doskonale wie, jak nieprzyjemna jest to infekcja. Nie zapominamy również o ryzyku zawiania, co może się skończyć nawet koniecznością poddania się rehabilitacji – szczególnie, jeśli dojdzie do bolesnego skurczu mięśni szyi.

Sukienki

Tak, noszenie letnich sukienek również może być przyczyną infekcji – oczywiście głównie tych intymnych. Są one wyjątkowo nieprzyjemne i kłopotliwe, a niestety same się do tego przyczyniamy.

Jasne, że w okresie upałów nie będziemy wbijać się w grube spodnie, ale jednak staraj się też dobierać strój do aktualnej pogody i nie zapominaj o noszeniu odpowiedniej bielizny. Przewianie miejsc intymnych latem jest właściwie normą i bardzo częstą przyczyną infekcji, która bywa dość kłopotliwa w leczeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie