Dlaczego powinnaś spać nago (i namówić na to samo partnera)?

Maciej Piwowski
30.04.2019

Spanie nago nie jest w naszym kraju zbyt popularne. Najczęstszym argumentem „na nie” są chłodne noce oraz obawa przed przeziębieniem i chorobami układu moczowego. Od czego jednak masz kołdrę? Jeśli wzbraniasz się przed spaniem nago i zawsze zakładasz ciepłą piżamkę, to przynajmniej spróbuj przełamać schemat. Okazuje się, że śpiąc bez niczego, wyświadczasz swojemu organizmowi przysługę.

Poprawa samopoczucia

Czy wiesz, że kontakt skóra do skóry stymuluje wydzielanie oksytocyny, która jest hormonem odpowiadającym za dobre samopoczucie? Jeśli więc zdecydujesz się spać nago i namówisz na to swojego partnera, odczujesz większą satysfakcję po przebudzeniu.

Częstszy seks

W Waszej sypialni wieje ostatnio chłodem, nie macie czasu ani ochoty na zbliżenia? Wypróbuj najprostszą metodę, czyli właśnie spanie nago. To silnie pobudza wyobraźnię i wzmaga libido. Gdy oboje poczujecie, że nie macie niczego na sobie, z pewnością skończy się to przynajmniej pieszczotami.

Lepszy odpoczynek

Zauważyłaś, że codziennie rano budzisz się zmęczona, choć przespałaś „przepisowe” 7-8 godzin? Przyczyną może być to, że Twój organizm w nocy się przegrzewa. Jeśli masz na sobie grubą piżamę, a dodatkowo opatulasz się kołdrą, temperatura Twojego ciała nienaturalnie się podnosi, co nie sprzyja zdrowemu i efektywnemu odpoczynkowi.

Mniej infekcji intymnych

Często cierpisz na infekcje intymne, w tym grzybicze i bakteryjne? Powodów może być wiele, ale jednym z nich jest zbyt wysoka temperatura „tych” okolic. W połączeniu z wysoką wilgotnością tworzy to idealne warunki do rozwoju pasożytów. Śpiąc nago eliminujesz więc jeden z czynników chorobotwórczych.

Gładsza skóra

Nie chodzi tylko o to, że naga skóra może swobodnie oddychać (tlen łatwiej dociera do komórek). Niższa temperatura ciała sprzyja produkcji melatoniny, która odpowiada zarówno za zdrowy sen, ale także opóźnia procesy starzeniowe.

Przekonanie się do spania nago nie jest wcale takie proste, bo wymaga zmiany przyzwyczajenia, które towarzyszyło Ci praktycznie przez całe życie. Uwierz jednak, że warto przynajmniej spróbować. Oczywiście, jeśli nie masz w domu dzieci, które wcześnie rano przybiegają do Twojego łóżka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.